W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2023r. I kwartał - jakość handlowa pieczywa, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych oferowanych luzem bez opakowania oraz bułki tartej

W I kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej pieczywa, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych oferowanych luzem bez opakowania oraz bułki tartej. Objęto nią 30 placówek detalicznych z województwa warmińsko-mazurskiego, w których dokonano oceny jakości handlowej 81 partii, w tym: 7 partii bułki tartej, 42 partie pieczywa (w tym pieczywo półcukiernicze), 11 partii ciast i wyrobów ciastkarskich, oraz 21 partii cukierków. Ocenie parametrów fizykochemicznych poddano 4 partie bułki tartej.

Parametry fizykochemiczne

Nieprawidłowości stwierdzono w 3 partiach bułki tartej, co stanowiło 75% wszystkich partii poddanych badaniu cech fizykochemicznych. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły zawyżonej zawartości cukru.

Oznakowanie

Nieprawidłowości stwierdzono w 22 partiach, w tym w 1 partii bułki tartej, w 16 partiach pieczywa (w tym pieczywa półcukierniczego), w 4 partiach cukierków oraz w 1 partii ciast i wyrobów ciastkarskich.

Nieprawidłowości dotyczyły:

  • całkowitego braku oznakowania w miejscu sprzedaży,
  • podania niepełnej nazwy środka spożywczego tj. w nazwie produktu nie uwzględniono istotnych informacji pozwalających scharakteryzować produkt np. odniesienia do rodzaju mąk, z których przygotowano pieczywo, rodzaju surowców wykorzystanych do produkcji cukierków,
  • nie umieszczenia w miejscu dostępnym konsumentowi ani w żadnym innym miejscu wykazu składników wykorzystanych do przygotowania produktów z uwzględnieniem substancji lub produktów powodujących alergię lub reakcje nietolerancji,
  • nie podania w wykazie składników nazw składników wchodzących w skład składnika złożonego,
  • podania w oznakowaniu nieprawdziwych informacji odnoszących się do masy netto produktu,
  • nie umieszczenia w oznakowaniu produktu informacji dotyczącej warunków przechowywania.

Warto wiedzieć, że …

Informacja o wartości odżywczej jest jedną z ważnych metod informowania konsumentów na temat składu środków spożywczych i pomagania im w dokonywaniu świadomych wyborów, stąd też przepisy prawa żywnościowego obligują producentów do umieszczania jej w oznakowaniu żywności opakowanej.

Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej, powinna być podawana w tym samym polu widzenia, jeśli to możliwe w formie tabeli i musi obejmować:

  • wartość enetgetyczną wyrażoną w kJ (kilodżulach) oraz kcal (kilokaloriach),
  • tłuszcz, w tym: kwasy tłuszczowe nasycone,
  • węglowodany, w tym: cukry,
  • białko,
  • sól.

Jeśli produkt został wyróżniony oświadczeniami żywnościowymi lub zdrowotnymi obowiązkowa informacja o wartości odżywczej powinna zostać uzupełniona o ilość jakiegokolwiek składnika odżywczego, dla którego złożono wspomniane oświadczenia.

Aby ułatwić porównywanie produktów w opakowaniach różnej wielkości, informacje o wartości odżywczej powinny być podawane w przeliczeniu na 100 g lub na 100 ml. Dodatkowo można je podać w przeliczeniu na porcję lub jednostkową ilość żywności dla danego produktu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2023 12:56 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
25.07.2023 12:33 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}