W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2023r. II kwartał - jakość handlowa koncentratów spożywczych (majonezów, sosów majonezowych i musztard)

W II kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole jakości handlowej majonezów, sosów majonezowych i musztard. Kontrolą objęto 6 placówek handlu detalicznego oraz 1 producenta poddając ocenianie 15 partii w tym 9 w zakresie parametrów fizykochemicznych.

Parametry fizykochemiczne

Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych nie stwierdzono.

Oznakowanie

W zakresie oznakowania produktów stwierdzono nieprawidłowości w odniesieniu do 1 kontrolowanej partii.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły:

  • nieumieszczenia bezpośrednio w pobliżu nazwy majonezu wegańskiego informacji wskazującej, że podczas produkcji przedmiotowego wyrobu nie wykorzystania żółtek jaja kurzego;
  • umieszczenia majonezu do produkcji, którego nie wykorzystano jaj bezpośrednio w sąsiedztwie innych majonezów wyprodukowanych z wykorzystaniem żółtek jaja kurzego, co może skutkować omyłkowym zakupem tego produktu jako majonezu wyprodukowanego z wykorzystaniem żółtek jaja.

Warto wiedzieć, że …

„Majonez” zgodnie z definicją zawartą w Polskiej Normie PN-A-869650:1995 to wyrób otrzymywany przez zemulgowanie oleju roślinnego jadalnego (olejów roślinnych jadalnych) w fazie wodnej, w obecności żółtka jaja kurzego.

Nazwy wywodzące się z Polskich Norm z uwagi na długi czas ich funkcjonowania utarły się w świadomości konsumenta jako nazwy zwyczajowe, tj. nazwy które zwykle kojarzą się konsumentowi z produktem o określonych cechach.

W oznakowaniu środków spożywczych, w których komponent lub składnik, którego normalnego stosowania lub naturalnej obecności w produkcie oczekują konsumenci, został zastąpiony innym komponentem lub składnikiem, powinno znaleźć się jasne wskazanie, że ten komponent lub składnik został użyty w ramach częściowego lub całkowitego zastąpienia.

Informacja o częściowym lub całkowitym zastąpieniu danego składnika w produkcie powinna być umieszczona w pobliżu nazwy z wykorzystaniem czcionki, której wielkość wynosi co najmniej 75% wielkości czcionki użytej do umieszczenia nazwy produktu nie mniejszej jednak niż minimalny rozmiar czcionki wykorzystanej do umieszczania w oznakowaniu obowiązkowych informacji, tj. nie mniejsza niż 1,2 mm.

W świadomości konsumenta majonez to produkt zawierający w swoim składzie żółtka jaj. Jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnego produktu jest informacja o procentowej zawartość żółtka w majonezie. W przypadku, gdy producent decyduje się na wyprodukowanie i wprowadzenie do obrotu artykułu rolno-spożywczego pod nazwą majonez, a nie dodaje do niego jaj powinien o tym fakcie poinformować konsumenta umieszczając w pobliżu nazwy produktu stosowną informację.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.12.2023 10:47 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
02.12.2023 10:47 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}