W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jakość handlowa miodu i zmiany w przepisach

04.12.2023

Plastry miodu

Oznakowany jako „miód” może być wyłącznie środek spożywczy, który jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, lub wydalin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania.

Miód spełnia wymagania w zakresie jakości handlowej, jeżeli:

  • nie zawiera składników żywności, w tym dozwolonych substancji dodatkowych, obcych jego składowi,
  • nie zawiera innych organicznych lub nieorganicznych substancji obcych jego składowi,
  • nie zawiera oznak fermentacji,
  • nie posiada zapachu i smaku nietypowego dla danej odmiany miodu,
  • nie ma sztucznie zmienionej kwasowości,
  • jego naturalne enzymy nie zostały częściowo lub całkowicie zniszczone przez ogrzewanie,
  • pyłek kwiatowy lub inny specyficzny komponent miodu nie został z niego usunięty, z wyjątkiem miodu przefiltrowanego, chyba że było to nieuniknione w procesie usuwania obcych substancji organicznych lub nieorganicznych.

Wymagania w zakresie jakości handlowej miodu zostały zawarty między innymi w następujących przepisach prawa:

  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz.U.2023.2513 t.j.),
  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U.2015.29 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2233).

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów przygotował broszurkę pt. ”Miód – znakowanie miodu”. Opracowanie to z powodzeniem może również stanowić źródło wiedzy w zakresie jakości handlowej miodu dla konsumentów.

Materiały

Miód – znakowanie miodu
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.12.2023 13:14 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
04.12.2023 13:14 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}