W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przywożonych z krajów trzecich (import) oraz wywożonych do krajów trzecich (eksport)

Świeże owoce i warzywa objęte wspólnotowymi normami handlowymi, tj. szczegółowymi normami handlowymi oraz ogólną normą handlową, podlegają kontroli zgodności zarówno na etapie importu jak i eksportu.

Przedsiębiorcy zobowiązani są do:

  • zgłoszenia zamiaru wywozu do krajów trzecich każdej partii świeżych owoców i warzyw objętych wymaganiami norm handlowych UE na formularzu „Zgłoszenie wywozu świeżych owoców i warzyw do krajów trzecich”,
  • zgłoszenia zamiaru przywozu z krajów trzecich każdej partii świeżych owoców i warzyw objętych wymaganiami norm handlowych UE na formularzu „Zgłoszenie przywozu świeżych owoców i warzyw z krajów trzecich”.

Zgłoszenia należy dokonać w wyznaczonym oddziale lub właściwym wojewódzkim inspektoracie.

Obowiązkowi zgłoszenia podlegają:

  • wszystkie gatunki świeżych owoców i objęte szczegółowymi normami handlowymi: jabłka, owoce cytrusowe, owoce kiwi, sałata w tym endywia o liściach kędzierzawych i endywia o liściach szerokich, brzoskwinie i nektaryny, gruszki, truskawki, papryka słodka, winogrona stołowe, pomidory,
  • wszystkie gatunki świeżych owoców i warzyw objęte ogólną normą handlową (np. marchew, cebula, ogórki, kapusta, owoce egzotyczne, świeże zioła).

Po przekazaniu zgłoszenia do właściwego wojewódzkiego inspektoratu JHARS, na podstawie analizy ryzyka, podejmowana jest decyzja o:

  • przeprowadzeniu kontroli zgodności zgłoszonych partii świeżych owoców i warzyw lub
  • odstąpieniu od kontroli zgłoszonych partii świeżych owoców i warzyw.

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw na etapie eksportu oraz importu obejmuje następujące czynności:

  • sprawdzenie dokumentów towarzyszących umożliwiających identyfikację kontrolowanych partii świeżych owoców i warzyw, atestów jakościowych oraz innych dokumentów świadczących o ich jakości handlowej,
  • sprawdzenie opakowania, prezentacji i oznakowania, oraz warunków przechowywania i transportu kontrolowanych partii,
  • uzyskanie ogólnego poglądu na temat jakości partii,
  • pobranie próbek oraz ich ocenę na zgodność z poszczególnymi wymaganiami norm handlowych,
  • sprawdzenie zadeklarowanej klasy jakości kontrolowanych partii w przypadku produktów objętych szczegółowymi normami handlowymi lub produktów dla których zadeklarowano normę EKG/ONZ.

W przypadku odstąpienia od kontroli zgłoszonych partii świeżych owoców i warzyw Organ informuje służby celne o odstąpieniu od takiej kontroli, a w związku z tym braku, nie wydania  Świadectwa zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw w stosunku do zgłoszonych partii.

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw wywożonych do krajów trzecich przez handlowców posiadających zgodę na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań.

Partie zgłaszane do wywozu przez handlowców posiadających zezwolenie Wojewódzkiego Inspektora na stosowanie wzoru specjalnego oznakowania opakowań i opatrzone takim wzorem, podlegają wyrywkowym kontrolom zgodności.

W przypadku eksportu partii świeżych owoców i warzyw opatrzonych wzorem specjalnego oznakowania, nie będzie wydawane Świadectwo zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw, z wyjątkiem sytuacji, gdy zostanie przeprowadzona wyrywkowa kontrola tych partii.

W przypadku braku kontroli wyrywkowej, potwierdzenie zgodności partii świeżych owoców i warzyw z normami handlowymi UE stanowi wzór specjalnego oznakowania widniejący na każdym opakowaniu danej partii.

Stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań świeżych owoców i warzyw.

Wojewódzki inspektor JHARS może zezwolić handlowcom zaliczonym do grupy najmniejszego ryzyka i zapewniającym wysoki stopień gwarancji zgodności z normami handlowymi, na stosowanie wzoru przedstawionego w załączniku II RWK (UE) nr 543/2011, przy etykietowaniu każdego opakowania świeżych owoców i warzyw.

Handlowcy stosujący zezwolenie na korzystanie ze specjalnego wzoru oznakowania opakowań owoców i warzyw:

  1. powinni posiadać personel przeprowadzający kontrole, który odbył szkolenie zatwierdzone przez państwo członkowskie (np. rzeczoznawcy),
  2. powinni posiadać odpowiedni sprzęt do przygotowania i pakowania produktów,
  3. zobowiązują się do przeprowadzania kontroli zgodności towarów, które wysyłają oraz do posiadania rejestru wszystkich przeprowadzanych kontroli.

Decyzja Wojewódzkiego Inspektora JHARS zezwalająca na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań świeżych owoców i warzyw wydawana jest na wniosek podmiotu zainteresowanego.

Wniosek o wydanie zezwolenia/o przedłużenie zezwolenia na korzystanie ze specjalnego wzoru oznakowania opakowań owoców i warzyw,  którego wzór (F-1/BKJ-02-IR-02) znajduje się w zakładce wzory dokumentów wraz z niezbędną dokumentacją we wskazanych ww. formularzach należy złożyć do wojewódzkiego inspektora JHARS właściwego ze względu na siedzibę tego handlowca lub miejsce zamieszkania, albo miejsce prowadzenia działalności (jeżeli jest inne niż siedziba lub miejsce zamieszkania).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.02.2023 17:53 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
10.02.2023 17:53 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}