W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie za 2021 rok

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest jedną z instytucji funkcjonujących w strukturach kontroli żywności, której podstawowym celem działania są urzędowe kontrole jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. IJHARS, realizując w sposób profesjonalny i bezstronny ustawowe zadania, chroni interesy ekonomiczne konsumentów poprzez wykrywanie i zapobieganie wprowadzaniu do obrotu artykułów rolno-spożywczych o niewłaściwej jakości, w tym zafałszowanych, zapobiega nieuczciwej konkurencji oraz zapewnia żywność odpowiedniej jakości.

2021 rok był pierwszym pełnym okresem rozliczeniowym funkcjonowania Inspekcji od przejęcia z dniem 1 lipca 2020 r. części kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po wnikliwym przeanalizowaniu pierwszych działań prowadzonych w II połowie 2020 r. przez WIJHARS w Olsztynie w nowym zakresie działalności w tut. Inspektoracie wprowadzono szereg rozwiązań mających na celu objęcie kontrolą jak największej liczby podmiotów znajdujących się pod nadzorem Inspekcji. W związku z dużą liczbą funkcjonujących w województwie warmińsko-mazurskim podmiotów detalicznych oferujących towary sprzedawane bez opakowania lub pakowane na życzenie klienta i pojawiające się tam nieprawidłowości tut. Inspektorat w dużej mierze swoją uwagę skierował na placówki handlu detalicznego. WIJHARS w Olsztynie w 2021 r. przeprowadził dodatkowe kontrole doraźne jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, produktów sprzedawanych „luzem” oraz warunków przechowywania inicjowane przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie.

Poza działaniami kontrolnymi tut. Inspektorat w ubiegłym roku angażował się również w działalność informacyjną podejmując szereg inicjatyw skierowanych zarówno do konsumentów jak i producentów żywności mających przybliżyć zagadnienia związane z jakością handlową żywności. Inspektorzy czynnie uczestniczyli w konferencjach, seminariach i spotkaniach z producentami żywności podczas, których omawiali zagadnienia związane z jakości handlową środków spożywczych, przygotowywali publikacje w zakresie jakości handlowej żywności oraz udzielali wywiadów między innymi w związku z udziałem w roli eksperckiej w programie radiowym emitowanym na antenie Radia Olsztyn. W 2021 r. przygotowano i przeprowadzono szkolenie w formie webinarium w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków oraz w zakresie jakości handlowej miodu.

W 2020-2021 WIJHARS w Olsztynie był uczestnikiem projektu realizowanego przez NASK w Warszawie pn. „EZD RP – elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. W 2021 roku w ramach wspomnianego projektu podjęto szereg działań mających na celu wprowadzenie w pierwszym kwartale 2022 r. w tut. Inspektoracie Systemu EZD RP tj. nowoczesnego i uniwersalnego narzędzia elektronicznego zarządzania dokumentacją na rzecz administracji publicznej.

W 2021 r. WIJHARS w Olsztynie przystąpił również do projektu pn. „Portal RP” mającego na celu integrację stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne na bezpiecznej platformie publikacji i edycji treści GOV.PL nadzorowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ramach prowadzonych prac w WIJHARS w Olsztynie dokonano migracji strony Inspektoratu na portal GOV.PL

 

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie, realizując ustawowe zadania w 2021 roku, przeprowadził na terenie województwa warmińsko-mazurskiego łącznie 734 czynności kontrolno-oceniające w tym:

  • 104 kontrole urzędowe jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w obrocie z zagranicą, co stanowiło 14,17% wszystkich przeprowadzonych w 2021 r. czynności kontrolnych;
  • 622 kontroli urzędowych planowych i doraźnych w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i środków produkcji rolnej na rynku krajowym, co stanowiło 84,74% wszystkich przeprowadzonych w 2021 r. czynności kontrolnych;
  • 3 kontrole wykonywane na wniosek przedsiębiorcy, co stanowiło 0,41% wszystkich przeprowadzonych w 2020 r. czynności kontrolnych;
  • 5 kontroli ex-post obejmujących beneficjentów otrzymujących płatności z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) na rynku krajowym w obszarze mechanizmów WPR administrowanych przez agencje płatnicze, co stanowiło 0,68% wszystkich przeprowadzonych w 2020 r. czynności kontrolnych.

W 2021 r. przeprowadzono wszystkie działania kontrolne przewidziane w planach kontroli.

W 2021 roku Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie, w porównaniu do roku poprzedniego zrealizował o 59,57 pp. więcej czynności kontrolno-oceniających (Tabela 1). Na obserwowany wynik w głównej mierze miało wpływ zwiększenie liczby kontroli realizowanych na rynku krajowym. W porównaniu do roku ubiegłego liczba kontroli realizowanych na rynku krajowym wzrosła o 142 pp.

W roku ubiegłym, w porównaniu do 2020 r., WIJHARS w Olsztynie zrealizował blisko 3 krotnie więcej kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych realizowanych na rynku krajowym, 3 krotnie więcej kontroli związanych z nadzorem nad produkcją ekologiczną oraz blisko 7 krotnie więcej kontroli związanych z nadzorem nad rynkiem świeżych owoców i warzyw.

Rysunek 1. Liczba kontroli przeprowadzonych przez WIJHARS w Olsztynie w latach 2017-2021

Rysunek 1. Liczba kontroli przeprowadzonych przez WIJHARS w Olsztynie w latach 2017-2021.

Kontrole jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych realizowane były na wszystkich etapach wprowadzania do obrotu, tj. u producentów, w placówkach handlu detalicznego oraz w punktach gastronomicznych. Ponad 60% kontroli stanowiły kontrole planowe realizowane zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli opracowywanym przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na dany rok. Pozostałe działania stanowiły kontrole doraźne realizowane na zlecenie Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (26,5% spośród realizowanych w zakresie kontroli) oraz kontrole realizowane na zlecenie Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (6,70% spośród realizowanych w zakresie kontroli), kontrole realizowane po otrzymaniu informacji dotyczących niewłaściwej jakości handlowej od konsumentów (4,83% spośród realizowanych w zakresie kontroli) oraz kontrole realizowane w związku z informacjami z zagranicy dotyczącymi niewłaściwej jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w ramach systemu RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) (1,34% spośród realizowanych w zakresie kontroli).

Ogłoszony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii, podobnie jak w roku ubiegłym, wpłynął na znaczne zmniejszenie realizacji kontroli w obrocie z zagranicą. W 2021 r. w porównaniu do roku ubiegłego (2020 r.) odnotowano zmniejszenie się liczby tego typu kontroli o 44 pp. Przedsiębiorcy, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zrezygnowali z możliwości przeprowadzania kontroli w miejscach wyznaczonych i uznanych przez Inspekcję oraz Urzędy Celne, które w znacznej części stanowiły miejsce przeznaczenia produktu, na rzecz poddania się kontroli bezpośrednio na przejściach granicznych wyznaczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które z reguły znajdowały się na terenie innych województw.

Tabela 1. Liczba czynności kontrolno-oceniających zrealizowanych przez WIJHARS w Olsztynie w latach 2017-2021.

Czynności kontrolno-oceniające Liczba kontroli
2021 2020 2019 2018 2017
Kontrole jakości handlowej art. rolno-spożywczych realizowane na rynku krajowym planowe 226 131 129 144 112
na zlecenie Głównego Inspektora 20 4 4 3 10
na zlecenie Wojewódzkiego Inspektora 61 5 7 11 11
kontrola warunków składowania i terminów przydatności do spożycia artykułów rolno-spożywczych na zlecenie Wojewódzkiego Inspektora 66 0 0 0 0
świeżych owoców i warzyw przeznaczonych na wycofywanie z rynku w związku z rosyjskim embargiem 0 0 0 59 142
w obrocie z zagranicą importowane artykuły rolno-spożywcze 104 186 409 461 407
świeże owoce i warzywa przeznaczone na eksport 0 0 1 6 7
Kontrole związane z nadzorem nad krajowym rynkiem owoców i warzyw 120 18 16 13 11
Kontrole związane z nadzorem nad rynkiem mięsa 79 81 90 90 85
Kontrole związane z nadzorem nad rynkiem nawozów (zadanie od VII 2020 r. przekazane do PIORIN) 0 6 11 12 8
Kontrole związane z produkcją ekologiczną 20 6 16 15 13
Kontrola warunków transportu 5 0 0 1 11
Ocena jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych 0 8 3 10 10
Kontrola związana z usuwaniem produktów ubocznych powstałych w wyniku wyrobu wina 1 1 1 0 0
Kontrola wyrobu i rozlewu win podlegających certyfikacji 1 0 0 0 0
Opiniowanie warunków techniczno-technologicznych w zakresie wyrobu i/lub rozlewu wyrobów winiarskich 1 0 0 0 0
Kontrola pasz dla zwierząt domowych 6 0 0 0 0
Kontrola materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością 9 0 0 0 0
Kontrole związane z nadzorem nad czynnościami wykonywanymi przez rzeczoznawców 10 5 9 0 0
Kontrole ex-post 5 9 15 12 13
ŁĄCZNIE 734 460 710 837 840

W ubiegłym roku tut. Inspektorat odnotował również zmniejszenie się liczby przeprowadzonych czynności kontrolnych realizowanych na wniosek podmiotów zainteresowanych. W ubiegłym roku WIJHARS w Olsztynie zrealizował 3 kontrole na wniosek podmiotów zainteresowanych w związku z nadzorem nad rynkiem wina, tj. kontrole związaną z usuwaniem produktów ubocznych powstałych w wyniku wyrobu wina, kontrolę wyrobu i rozlewu win podlegających certyfikacji oraz opiniowanie warunków techniczno-technologicznych w zakresie wyrobu i/lub rozlewu wyrobów winiarskich. W 2021 roku do tut. Inspektorat nie wpłynął żaden wniosek o przeprowadzenie oceny jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przeznaczonych na rynek krajowy realizowanych na wniosek podmiotów zainteresowanych podczas gdy w 2020 r. przeprowadzono 8 kontroli w tym zakresie.

Podczas 132 kontroli prowadzonych przez WIJHARS w Olsztynie w 2021 r. ujawniono nieprawidłowości, które stanowiły 17,98% ogółu przeprowadzonych czynności kontrolnych. W porównaniu do roku 2020 liczba kontroli z nieprawidłowościami zwiększyła się o 7,33 punktu procentowego. W tabeli 2 podano liczbę czynności kontrolno-oceniających przeprowadzonych przez tut. Inspektorat w 2021 r. z uwzględnieniem liczby kontroli w toku, których stwierdzono nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

W wyniku przeprowadzonych kontroli WIJHARS w Olsztynie poddał ocenie jakości handlowej 10196 partii artykułów rolno-spożywczych ujawniając 291 partie nie spełniające wymagań jakości handlowej, co stanowi 2,85% wszystkich ocenianych partii. W tabeli 3 podano liczbę partii artykułów rolno-spożywczych poddanych ocenie jakości handlowej w ramach prowadzonych działań kontrolnych oraz liczbę partii w odniesieniu, do których stwierdzono niewłaściwą jakość handlową.

W związku ze stwierdzonymi podczas kontroli nieprawidłowościami Organ wydał:

  • zalecenia pokontrolne wzywające do usunięcia nieprawidłowości w wyznaczonym terminie,
  • decyzje administracyjne zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułu rolno-spożywczego,
  • decyzje administracyjne nakazujące poddanie artykułu rolno-spożywczego określonym zabiegom,
  • decyzje administracyjne nakładające kare pieniężną za wprowadzenie do obrotu artykułów rolno-spożywczych niespełniających wymagań jakości handlowej,
  • mandaty karne.

Tabela 2. Liczba czynności kontrolno-oceniających przeprowadzonych w 2021 r. z uwzględnieniem kontroli, w których stwierdzono nieprawidłowości.

Czynności kontrolno-oceniające Liczba czynności kontrolnych Liczba czynności kontrolnych w których stwierdzono nieprawidłowości  (%)
Kontrole jakości handlowej art. rolno-spożywczych realizowane na rynku krajowym (planowe, doraźne) 307 79 (26,46%)
kontrola warunków składowania i terminów przydatności do spożycia artykułów rolno-spożywczych na zlecenie Wojewódzkiego Inspektora 66 17 (25,76%)
w obrocie z zagranicą (importowane art. rolno-spożywcze) 104 0
Kontrole związane z nadzorem nad krajowym rynkiem owoców i warzyw 120 24 (20,17 %)
Kontrole związane z nadzorem nad rynkiem mięsa 79 0
Kontrole związane z produkcją ekologiczną 20 8 (40,0%)
Kontrola warunków transportu 5 0
Kontrola związana z usuwaniem produktów ubocznych powstałych w wyniku wyrobu wina 1 0
Kontrola wyrobu i rozlewu win podlegających certyfikacji 1 0
Opiniowanie warunków techniczno-technologicznych w zakresie wyrobu i/lub rozlewu wyrobów winiarskich 1 0
Kontrola pasz dla zwierząt domowych 6 2 (33,33%)
Kontrola materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością 9 0
Kontrole związane z nadzorem nad czynnościami wykonywanymi przez rzeczoznawców 10 2 (20,0%)
Kontrole ex-post 5 0
ŁĄCZNIE 734 132 (17,98%)

Prowadzone przez WIJHARS kontrole jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych na rynku krajowym miały na celu sprawdzenie czy art. rolno-spożywcze spełniają wymagania określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania zadeklarowane przez producenta miedzy innymi w oznakowaniu produktu. Podobnie jak w latach wcześniejszych kontrole skoncentrowane były na wykrywaniu zafałszowań artykułów rolno-spożywczych w oparciu o wyniki: badań laboratoryjnych np. wykrywanie niedozwolonych do stosowania w danym produkcie dozwolonych substancji dodatkowych, obecność niezadeklarowanych substancji konserwujących oraz sprawdzaniu prawidłowości i rzetelności informacji znajdujących się w oznakowaniu produktów.

Tabela 3. Liczba ocenianych w 2021 r. partii artykułów rolno-spożywczych z uwzględnieniem partii o niewłaściwej jakości handlowej

Czynności kontrolno-oceniające Liczba ocenianych partii Liczba partii niewłaściwej jakości handlowej (%)
Kontrole jakości handlowej art. rolno-spożywczych realizowane na rynku krajowym (planowe, doraźne) 617 153 (24,80%)
kontrola warunków składowania i terminów przydatności do spożycia artykułów rolno-spożywczych na zlecenie Wojewódzkiego Inspektora 8958 85 (0,95%)
w obrocie z zagranicą (importowane art. rolno-spożywcze) 187 0
Kontrole związane z nadzorem nad krajowym rynkiem owoców i warzyw 305 47 (15,41%)
Kontrole związane z nadzorem nad rynkiem mięsa 86 0
Kontrole związane z produkcją ekologiczną 8 1 (12,5%)
Kontrola pasz dla zwierząt domowych 8 5(62,5%)
Kontrola materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością 27 0
ŁĄCZNIE 10196 291(2,85%)

W toku prowadzonych czynności kontrolnych wszystkie poddane kontroli partie oceniono pod względem prawidłowości oznakowania, 203 z nich poddano ocenie parametrów fizykochemicznych, natomiast 564 z nich poddano ocenie parametrów organoleptycznych. Nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej stwierdzono w przypadku 21,4% ocenianych w tym zakresie partii. 14 partii stanowiły produkty zafałszowane. W ubiegłym roku nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej stwierdzono w przypadku 26,05 % poddanych kontroli partii.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w zakresie oznakowania produktu (19,60% skontrolowanych w tym zakresie partii). Przeprowadzone badania laboratoryjne ujawniły nieprawidłowości w 14,78% przebadanych partii natomiast wady organoleptyczne wykazywało 1,42% wszystkich ocenianych w tym zakresie partii.

Największy odsetek partii zakwestionowanych przez Inspektorów podczas kontroli odnotowano wśród wyrobów garmażeryjnych, wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych, oraz tłuszczów roślinnych. Znaczny odsetek partii niespełniających wymagań jakości handlowej stwierdzono również w przypadku napojów alkoholowych, mięsa i przetworów mięsnych, przetworów rybnych, wyrobów piekarskich oraz koncentratów spożywczych. Na rysunku 2 przedstawiono graficznie procentowy udział partii spełniających i niespełniających wymagań w zakresie jakości handlowej w poszczególnych grupach towarowych wśród produktów poddanych ocenie podczas kontroli jakości handlowej produktów wprowadzanych do obrotu i oferowanych konsumentowi ostatecznemu.

Rysunek 2. Procentowy udział partii spełniających i nie spełniających wymagań w zakresie jakości handlowej wśród partii poddanych kontroli w 2021 r. z podziałem na grupy towarowe

Rysunek 2. Procentowy udział partii spełniających i nie spełniających wymagań w zakresie jakości handlowej wśród partii poddanych kontroli w 2021 r. z podziałem na grupy towarowe.

Duży odsetek partii, w których stwierdzono nieprawidłowości dotyczył głównie tych grup produktów w stosunku, do których brak jest jednoznacznych uregulowań prawnych np. wyroby piekarskie, wyroby ciastkarskie, wyroby cukiernicze, wyroby garmażeryjne, koncentraty spożywcze, przetwory mięsne. Znaczna część nieprawidłowości stwierdzona w zakresie oznakowania produktów dotyczy artykułów rolno-spożywczych wprowadzanych do obrotu bez opakowania, tj. produktów wprowadzanych do obrotu w placówkach handlu detalicznego pakowanych na życzenia konsumenta w momencie zakupu, np. pieczywo, mięso i przetwory mięsne, lub też gotowych dań oferowanych w placówkach gastronomicznych. Najczęstsze wady w zakresie jakości handlowej tego typu produktów związane były z całkowitym brakiem oznakowania lub też umieszczeniem informacji o produkcie w miejscu niedostępnym konsumentowi np. pod ladą lub na zapleczu sklepu.

Oprócz zadań ustawowych związanych z kontrolą jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych WIJHARS w Olsztynie w 2021 r. zaangażował się również w działalność informacyjną skierowaną zarówno do producentów i przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego, jak i konsumentów.  Podstawowym źródłem informacji na temat działalności WIJHARS w Olsztynie jest strona internetowa, na której zamieszczane są m. in. informacje z bieżącej działalności inspektoratu, informacje o wynikach przeprowadzonych kontroli, wykaz przepisów prawnych, wzory formularzy i wniosków, informacje dotyczące współpracy z innymi organizacjami.

W ramach działalności informacyjnej skierowanej do przedsiębiorców pracownicy WIJHARS w Olsztynie zorganizowali szkolenie pt. „Jakość handlowa świeżych owoców, warzyw i ziemniaków ze szczególnym uwzględnieniem znakowania tych produktów”. Z  powodu panującej pandemii, odbyło się ono w formie online. Webinarium skierowano było głównie do producentów (przedsiębiorców, rolników), podmiotów paczkujących, podmiotów prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną (hurtownie, sklepy, sieci handlowe) zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Szkolenie wzbudziło również zainteresowanie wśród kadry pedagogicznej, uczniów szkół średnich o  profilu rolniczym i gastronomicznym, a także urzędników zajmujących się obszarem związanym z rynkiem owoców, warzyw i ziemniaków tj. Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Podczas szkolenia przekazano uczestnikom niezbędną wiedzę mającą zastosowanie w zapewnieniu właściwej jakości handlowej oraz prawidłowego oznakowania świeżych owoców, warzyw i ziemniaków na każdym etapie obrotu.

W odpowiedzi na zaproszenie Regionalnego Koła Pszczelarzy w Elblągu pracownik Wydziału Kontroli wziął udział w zorganizowanym w formie online szkoleniu, podczas którego wygłosił wykład pt. „Wymagania dotyczące jakości handlowej miodu – z uwzględnieniem różnych form prowadzenia działalności” przybliżając uczestnikom regulacje prawne dotyczące oznakowania miodów i produktów na bazie miodów, wynikające zarówno z prawa europejskiego jak i krajowego. Podczas szkolenia zwracano szczególną uwagę słuchaczy na wymagania jakości handlowej miodu wynikające z obowiązującego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu. Uczestnikami szkolenia byli członkowie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu, którzy w ramach działalności gospodarczej, rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej czy prowadząc zakład konfekcjonowania wprowadzają do obrotu miód i produkty pszczele.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych w 2021 r. wziął również udział w konferencji pt. „Bezpieczne działanie oraz bezpieczeństwo żywnościowe Kół Gospodyń Wiejskich w dobie pandemii COVID -19” zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych  z siedzibą w Olsztynie. Miała ona na celu między innymi przybliżenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem żywności produkowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich w dobie pandemii COVID-19 oraz wymagań prawnych stawianych przy wytwarzaniu żywności. W trakcie konferencji przedstawiciel inspektoratu wygłosił wykład pt. „Wymogi prawne znakowania produktów żywnościowych” zwracając szczególna uwagę na wymagania stawiane środkom spożywczym w zakresie ich oznakowania między innymi dostępność i rzetelność informacji, nazwę produktu oraz prawidłowe przygotowanie wykazu składników.

W ubiegłym roku WIJHARS w Olsztynie wziął również udział w konferencji konferencja pn. „Warmia-Mazury Powiśle – tożsamość daje skrzydła” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konferencja skierowana była do producentów i przetwórców żywności lokalnej, naturalnej, tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej oraz restauratorów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w tym członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Spotkanie miało na celu przybliżenie zagadnień, w tym przepisów prawnych, związanych z wytwarzaniem tego typu żywności, zwrócenie uwagi na współpracę, promocję oraz konieczność tworzenia krótkich łańcuchów dostaw żywności. Pracownik tut. Inspektoratu w trakcie konferencji wygłosił wykład pt. „Wymagania dotyczące znakowania i etykietowania wyrobów spożywczych roślinnych i zwierzęcych wytwarzanych tradycyjnymi metodami, wytwarzanych w ramach produkcji marginalnej i/lub w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.” W wystąpieniu przybliżono wymagania stawiane produktom tradycyjnym, omówiono najważniejsze aspekty dotyczące oznakowania produktów tradycyjnych oraz zwrócono uwagę na najczęściej pojawiające się błędy w zakresie oznakowania środków spożywczych.

W ubiegłym roku WIJHARS w Olsztynie przyjął zaproszenie do udziału w VIII konferencji naukowo-technicznej „Bezpieczny Produkt Spożywczy” zorganizowanej przez firmę BMP – wydawca kwartalnika „Kierunek Spożywczy” oraz administrator portalu www.kierunekspożywczy.pl. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem między innymi przez Warmińsko-Mazurskiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Chcąc zwrócić uwagę producentów na istotę jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie uczestnicząc w Walnych Zgromadzeniach Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej podczas wygłaszanych prelekcji zwraca uwagę osób obecnych na spotkaniu na jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, wszelkie zmiany w przepisach prawa dotyczących jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Bazując na wiedzy dotyczącej bieżącej działalności Inspekcji Wojewódzki Inspektor zwraca również uwagę słuchaczy na pojawiające się nieprawidłowości w zakresie oznakowania produktów.

Wspierając działalność związaną z promowaniem żywności wysokiej jakości przedstawiciel tut. Inspektoratu jako członek Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury i Powiśle” brał udział w opiniowaniu wniosków przedsiębiorców starających się o uzyskanie prawa do posługiwania się logotypem sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury i Powiśle”.

Angażując się w działalność informacyjną pracownicy WIJHARS w Olsztynie przygotowują również artykuły prasowe dotyczące jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przygotowane przez pracowników Inspekcji publikacje w głównej mierze skierowane były do konsumentów i poruszały zagadnienia dotyczące jakości handlowej żywności, w tym między innymi makaronu, dań dla dzieci i niemowląt, świeżych owoców i warzyw. W opracowaniach poruszano również zagadnienia dotyczące jakości handlowej produktów wprowadzanych do obrotu bez opakowania oraz zwracano uwagę na istotne elementy oznakowania mające duży wpływ na bezpieczeństwo żywności.

Ponadto, w ramach działalności informacyjnej mającej na celu między innymi propagowanie wiedzy na temat jakości handlowej artykułów rolno spożywczych, tut. Inspektorat bierze udział w cyklicznej audycji radiowej Polskiego Radia Olsztyn pt. „Jedzenie pod lupą”. Pracownicy tut. Inspektoratu podczas rozmów z prowadzącą program Panią Dorotą Grzymską omawiają zagadnienia związane z jakością handlową poszczególnych grup artykułów rolno-spożywczych oraz zwracają uwagę na konieczność czytania etykiet, które zawierają wiele cennych dla konsumenta informacji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.03.2022 13:31 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
08.03.2022 13:29 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}