W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Żywność wysokiej jakości na Warmii i Mazurach – dobre praktyki, oczekiwania i wyzwania”

22.11.2023

otwarcie konferencji przez Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa w Olsztynie Pana Jarosława Sarnowskiego

W dniach 21-22 listopada 2023 r.  w Worlinach odbyła się konferencja pn. „Żywność wysokiej jakości na Warmii i Mazurach – dobre praktyki, oczekiwania i wyzwania” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konferencja skierowana była do producentów i przetwórców żywności lokalnej, naturalnej, tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej oraz restauratorów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego w tym członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymał również Pan Ryszard Piórkowski Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W trakcie konferencji Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Sylwia Jaskulska oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa w Olsztynie Pan Jarosław Sarnowski wręczyli certyfikaty nowoprzyjętym członkom Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”.

Wśród wielu ciekawych zagadnień omawianych podczas konferencji znalazł się również temat „Dlaczego ważne jest znakowanie żywności - etykieta źródłem wiedzy o produkcie” prezentowany przez Panią Sylwię Ciągło-Androsiuk Zastępcę Kierownika Wydziału Kontroli WIJHARS w Olsztynie. W trakcie wystąpienia zwrócono uwagę na konieczność umieszczania w oznakowaniu rzetelnych, jasnych, łatwych do zrozumienia, a przede wszystkim niewprowadzających w błąd informacji w pełni charakteryzujących dany środek spożywczy umożliwiających konsumentom dokonanie wyboru oraz zakupu produktu najbardziej dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Rzetelne oznakowanie artykułów rolno-spożywczych szczególnie istotne jest w przypadku osób chorych, alergików czy też osób cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Brak informacji, niewłaściwe oznakowanie, w tym również celowe nie ujawnianie wszystkich istotnych z punktu widzenia jakości handlowej informacji dotyczących danego środka spożywczego wprowadza konsumenta w błąd, a nawet zafałszowuje wizerunek produktu i może mieć dla niego negatywne skutki zarówno finansowe jak i zdrowotne.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.11.2023 09:30 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
26.11.2023 09:25 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}