Posadziliśmy ponad 10 tysięcy drzew na wiosnę
11.04.2026
W sobotni poranek pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie kujawsko-pomorskim zakasali rękawy i z dobrą energią ruszyli do wspólnego sadzenia nowego pokolenia lasu na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu. Akcje te mają na celu odnowienie drzewostanu, zwiększenie bioróżnorodności oraz oczyszczanie powietrza.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać prelekcji leśników, którzy opowiadali na czym polega ich praca, jaką wartość ma w sobie las i czym w praktyce jest trwale zrównoważona gospodarka leśna. Następnie wyposażeni w rękawice, szpadle i kosztury, pod okiem doświadczonych leśników, zasadzili ponad 10 tysięcy młodych sadzonek - głównie sosnę, brzozę i olchę. Wybór gatunków nie był przypadkowy - dobrano je tak, aby wzmocnić lokalny ekosystem i zwiększyć jego odporność na zmiany klimatu. Na uczestników czekał także poczęstunek oraz pokaz maszyn wielooperacyjnych - harwestera i forwardera, który wzbudził spore zainteresowanie.
- Naszą misją jest dbanie o zdrowie publiczne, a jedną z takich akcji prozdrowotnych jest właśnie akcja sadzenia lasu, gdzie aktywność fizyczna na świeżym powietrzu świetnie się w naszą rolę wpisuje – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
Leśnicy podkreślali, że każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie. Nowy las zacznie pełnić swoją funkcję ochronną już za kilka lat, a sadzonki pozostaną żywą pamiątką wspólnego zaangażowania.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji sadzenia lasu - za obecność, zaangażowanie, otwartość i serce włożone we wspólną inicjatywę.