W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Astmy

04.05.2021

brak

Światowy Dzień Astmy został ustanowiony w 1998 roku przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy (ang. GINA) - międzynarodową organizację medyczną zrzeszającej instytucje 
i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy. 

Od 2007 roku hasło obchodów brzmi „Przejmij kontrolę nad astmą”, zaś celem dnia jest zwrócenie uwagi społecznej na coraz powszechniejszy problem astmy, oraz dążenie do promowania idei kontroli nad tą chorobą przez pacjenta. W tym dniu różne organizacje apelują do osób cierpiących na objawy astmy o skorzystanie z porady lekarskiej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie na astmę choruje około 300 milionów ludzi, zaś w Polsce na tę chorobę cierpi około 4 mln. Z danych szacunkowych wynika, 
że roczna światowa liczba zgonów z powodu astmy wynosi 250 tysięcy. 

Astma jest poważną i nieuleczalną chorobą, która może doprowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta. Według specjalistów, aż 70% przypadków astmy zaczyna się przed trzecim rokiem życia, dlatego tak ważna jest szybka interwencja rodziców w przypadku niepokojących zmian skórnych bądź innych objawów. Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowych, wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie są duszności i kaszel. Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia. Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych. Liczba chorych niestety stale wzrasta, a część z nich nawet nie wie o swojej chorobie. Wobec powyższego faktu niezwykle cenne są wszelkie działania sprzyjające nie tylko profilaktyce, ale też odpowiednio szybkiej diagnostyce, pozwalającej na skuteczne leczenie.