W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mycia Rąk przypada - 15 październik 2021

15.10.2021

Czysto i zdrowo

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 r. przez Global Handwashing Partnership, w celu promowania wiedzy dotyczącej prawidłowego mycia rąk. Pomysłodawcą wydarzenia było zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych.

Mycie rąk uznaje się za jeden z najważniejszych, a zarazem najprostszych i najłatwiejszych sposobów na ochronę przed drobnoustrojami. Mydło i środki dezynfekujące przede wszystkim w obecnych czasach to też nasz największy sprzymierzeniec w walce z koronawirusem.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo wszelkie bakterie i wirusy są przenoszone na dłoniach. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach gromadzi się wiele bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną,
 np. z rąk do ust, prowadząc m.in. do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa).

Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Mycie rąk - jako skuteczna metoda profilaktyki -  wymaga odpowiedniej staranności. Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby drobnoustroje i wirusy zostały usunięte. Podkreśla się, że 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni. Dzieci w przedszkolu śpiewają w tym czasie dwa razy "Sto lat". 

Cytując Sanjay  Wijesekera  z UNICEF „Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. 

Dbajmy zatem o swoje zdrowie i przestrzegajmy elementarnych zasad higieny.

Materiały

Światowy Dzień Mycia Rąk
swiatowy​_dzien​_mycia​_rak.pdf 11.91MB
Technika mycia rąk
technika​_mycia​_rak.png 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}