W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 16 listopada 2023

16.11.2023

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2023

Palenie tytoniu to jedno z największych zagrożeń zdrowia publicznego, z jakim kiedykolwiek miał do czynienia świat, powodując śmierć ponad 8 milionów ludzi rocznie na całym świecie. Ponad 7 milionów z tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,3 miliona jest wynikiem narażenia osób niepalących na bierne palenie.

Wszystkie formy używania tytoniu są szkodliwe i nie ma bezpiecznego poziomu narażenia na tytoń. Około 80% z 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na całym świecie żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie ryzyko chorób i zgonów spowodowanych paleniem jest największe. Używanie tytoniu przyczynia się do ubóstwa, przekierowując wydatki gospodarstw domowych z podstawowych potrzeb, takich jak żywność i schronienie, na tytoń. Trudno jest powstrzymać to zachowanie związane z wydawaniem pieniędzy, ponieważ tytoń bardzo uzależnia. Koszty ekonomiczne używania tytoniu obejmują również koszty opieki zdrowotnej związanej z leczeniem chorób spowodowanych paleniem tytoniu, a także utratę kapitału ludzkiego wynikającą z zachorowalności i śmiertelności.

Kluczowe działania ograniczające popyt na tytoń

Nadzór jest kluczowy

Dobry monitoring umożliwia śledzenie zasięgu i charakteru palenia tytoniu.  

Bierne palenie zabija

Bierne palenie to wdychanie dymu wypełniającego domy lub inne zamknięte przestrzenie, gdy ludzie palą wyroby tytoniowe. Bierne palenie powoduje poważne choroby układu krążenia i układu oddechowego, w tym chorobę niedokrwienną serca i raka płuca. Ponad jedna czwarta światowej populacji mieszkającej w 74 krajach jest chroniona kompleksowymi krajowymi przepisami dotyczącymi zakazu palenia.

Użytkownicy tytoniu potrzebują pomocy w rzuceniu palenia

Wśród palaczy świadomych zagrożeń związanych z tytoniem większość chce rzucić palenie. Poradnictwo i leki mogą ponad dwukrotnie zwiększyć szansę na skuteczne rzucenie palenia przez palacza tytoniu.

Obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne działają

Zdecydowane kampanie antynikotynowe w środkach masowego przekazu i obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne ograniczają rozpoczynanie palenia tytoniu oraz zwiększają liczbę osób, które rzuciły palenie.

Zakaz reklamy wyrobów tytoniowych

Reklamy wyrobów tytoniowych zwiększają i podtrzymują używanie tytoniu poprzez skuteczną rekrutację nowych użytkowników tytoniu i zniechęcanie użytkowników tytoniu do rzucenia palenia. Jedna trzecia krajów, reprezentujących jedną czwartą światowej populacji, całkowicie zakazała wszelkich reklam.

Podatki skutecznie ograniczają palenie tytoniu

Podatki od wyrobów tytoniowych to najbardziej opłacalny sposób ograniczenia używania tytoniu, zwłaszcza wśród młodzieży i grup o niskich dochodach. Podwyżka podatku zwiększająca ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie spożycia tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach i o około 5% w krajach o niskich i średnich dochodach.

Należy położyć kres nielegalnemu handlowi wyrobami tytoniowymi

Nielegalny handel wyrobami tytoniowymi stwarza poważne problemy w zakresie zdrowia, gospodarki i bezpieczeństwa na całym świecie. Szacuje się, że 1 na 10 papierosów i wyrobów tytoniowych spożywanych na całym świecie jest nielegalny.

Opracowano na podstawie: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco

 

{"register":{"columns":[]}}