W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzyskanie referencji przez nasze laboratorium

  1. Powołanie KLR
    Krajowe Laboratorium Referencyjne w zakresie wykrywania wirusów pokarmowych w żywności pochodzenia roślinnego w Bydgoszczy zostało powołane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu laboratoriów referencyjnych (Dz.U. 2019 poz. 799).
    http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000799/O/D20190799.pdf
    Podstawą prawną działania Laboratorium jest Rozporządzeniu (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt.
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32004R0882&from=PL
     
  2. Oficjalne otwarcie
    W dniu 21.11.2019 r. odbyło się oficjalne otwarcie Krajowego Laboratorium Referencyjnego w Bydgoszczy, w którym wzięli udział zaproszeni goście m.in.  Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Poseł na Sejm RP Tomasz Latos.
     
  3. Zakres działania
    Zakres działania Krajowego Laboratorium Referencyjnego w Bydgoszczy obejmuje wykrywanie obecności specyficznego materiału genetycznego Norowirusów i Wirusa Zapalenia Wątroby typu A w żywności pochodzenia roślinnego. Metody objęte są zakresem akredytacji nr 435 Laboratorium badawczego WSSE w Bydgoszczy.
     
  4. Bieżąca działalność
    W dniach 31.05.2022-02.06.2022 dwóch przedstawicieli Krajowego Laboratorium Referencyjnego przy WSSE w Bydgoszczy, wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu Laboratoriów Referencyjnych z Europejskim Laboratorium Referencyjnym ds. wykrywania wirusów pokarmowych w żywności. Spotkanie odbyło się w miejscowości Uppsala w Szwecji. Podczas spotkania omawiano najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa żywności pod kątem zagrożenia pochodzącego z kontaminacji żywności wirusami pokarmowymi (Norowirusami lub Wirusem Zapalenia Wątroby typu A). Ponadto przedstawione zostały kierunki przyszłego rozwoju i najważniejsze wyzwania stawiane przed laboratoriami badawczo-inspekcyjnym w wyżej wymienionym zakresie. 
    W ramach realizacji zadań Krajowego Laboratorium Referencyjnego zostało zorganizowane również stacjonarne szkolenie merytoryczne z metody wykrywania wirusów pokarmowych w żywności dla pracowników Laboratoriów innych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Zakres szkolenia obejmował metodę ujętą w normie ISO 15216-2:2019-12. W szkoleniu udział wzięło 6 osób z 3 jednostek inspekcyjnych. Uczestnikom zaprezentowane zostały wszystkie etapy badania wraz z analizą i opracowaniem wyników oraz materiałami merytorycznymi. Z uwagi na duże zainteresowanie tegoroczną edycją szkolenia, w przyszłości planowane są kolejne edycje. 
    W zakresie swojej działalności Krajowe Laboratorium Referencyjne zorganizowało także szkolenie w formie on-line dla przedstawicieli Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologiczych, w którym wzięło udział ponad 140 osób. Podczas spotkania przedstawione zostały zarówno informacje uzyskane podczas wizyty w EURL (Europejskie Laboratorium Referencyjne) w Szwecji, jak i merytoryczne prezentacje dotyczące wirusów pokarmowych i ich występowanie w żywności. Istotnym elementem spotkania było również przekazanie raportu z działalności KLR w roku 2022 oraz plany na rok 2023.
{"register":{"columns":[]}}