W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie

29.10.2020

koper1

O aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie rozmawiali z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Wojciech Koper – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz Paweł Rajewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna. Swoje słowa poparł danym statystycznymi dotyczącymi m.in. liczby dziennych zachorowań, oscylującej w ostatnich dniach wokół 1200 – 1500 przypadków.

– Jest to odczuwalne w naszych szpitalach. Coraz więcej chorych dociera do izb przyjęć, coraz więcej osób potrzebuje wsparcia medycznego. W tej chwili w naszym województwie 23 szpitale, moimi decyzjami, są zaangażowane w leczenie koronawirusa, 15 szpitali faktycznie wykonuje te decyzje, na 8 jeszcze oczekujemy. 817 pacjentów przebywa w szpitalach, na 1228 przygotowanych miejsc. Mamy w tej chwili zajętych 69 respiratorów – mówił Bogdanowicz.

Wojewoda przekazał także informacje o podejmowanych decyzjach oraz planach walki z pandemią na najbliższe dni.

– Podjęliśmy decyzję o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Radziejowie w szpital tylko i wyłącznie covidowy. W tej chwili znajduje się tam 30 pacjentów ale szpital ten będzie mógł obsłużyć przeszło 140 chorych. Ta decyzja podyktowana jest trudną sytuacją na południu naszego województwa – mówił.

O wsparciu, które otrzymuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiczna mówił jej dyrektor Wojciech Koper.

– Dzięki wsparciu pana Wojewody, Jednostek Samorządu Terytorialnego i Wojsk Obrony Terytorialnej mamy już 65 pracowników, którzy na co dzień pomagają pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Te liczby zmieniają się, bo codziennie składamy nowe wnioski do chociażby WOT, starostw i prezydentów miast. Spływa do nas różna pomoc materialna jak również np. posiłki regeneracyjne. Zatrudniliśmy również 8 diagnostów laboratoryjnych, aby zwiększyć nasze działanie. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 13 laboratoriów, które badają wymazy pod kątem Covid-19. Jako WSSE podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, gdzie badamy próby z dochodzeń epidemicznych – zaznaczył Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Dzięki wsparciu pana Wojewody @M_Bogdanowicz_, Jednostek Samorządu Terytorialnego i @terytorialsi mamy już dodatkowych 65 pracowników, którzy na co dzień pomagają pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w walce z #koronawirus.em

— WSSEBydgoszcz (@WSSEBydgoszcz) October 29, 2020

Swój apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców skierował dr n. med. Paweł Rajewski.

– Jeżeli chodzi o osocze to już brakuje pewnych grup krwi stąd ciągłe apele do ozdrowieńców, aby oddawali osocze. Jak doskonale Państwo wiedzą pacjentów wymagających hospitalizacji przybywa lawinowo, a osocza jest mało, w niektórych przypadkach brakuje danej grupy krwi. Apeluję do ozdrowieńców aby oddawali osocze kontaktując się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osocze jest nam potrzebne do ratowania pacjentów – zakończył.

 
{"register":{"columns":[]}}