W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobiegajmy utonięciom!

04.07.2023

Zapobiegajmy utonięciom

Każdy może się utopić, nikt nie powinien

Utonięcia spowodowały ponad 2,5 miliona zgonów w ostatniej dekadzie. Zdecydowana większość tych zgonów (90%) ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Na całym świecie najwyższe wskaźniki utonięć występują wśród dzieci w wieku 1–4 lat, a następnie dzieci w wieku 5–9 lat. Ludzkie, społeczne i ekonomiczne żniwo tych strat jest przytłaczające, ale i całkowicie możliwe do uniknięcia.

Jak zapobiegać utonięciom:

  1. Zapisz się na zajęcia z pływania i bezpieczeństwa w wodzie. Nauka podstawowych umiejętności pływania i bezpieczeństwa w wodzie znacznie zmniejsza ryzyko utonięcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku 6 lat i starszych. Pływanie to nie tylko umiejętność na całe życie, ale także świetny sposób na utrzymanie formy i aktywności. 
  2. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
  3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach,  gdzie kąpiel jest zakazana.
  4. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  5. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz.
  6. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  7. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  8. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  9. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego.
  10. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  11. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę"!
  12. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
  13. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  14. Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku.
  15. Nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  16. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  17. Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
  18. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  19. Dowiedz się, jak przeprowadzić akcję ratowniczą i resuscytację. Nauka wykonywania czynności ratowniczych i resuscytacyjnych może uratować życie. Szansa na przeżycie znacznie się poprawia, jeśli resuscytacja krążeniowo-oddechowa zostanie przeprowadzona natychmiast po wyjęciu osoby z wody. Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas akcji ratowniczych, uczestnicząc w programach szkoleniowych, które uczą bezpiecznych technik ratunkowych.  
  20. Zawsze upewnij się, że dzieci są stale nadzorowane przez odpowiedzialną osobę dorosłą, gdy przebywają nad wodą. Czy to w pobliżu stawu, rzeki, plaży, basenu czy wanny, niezbędny jest nadzór osoby dorosłej, aby dzieci mogły bezpiecznie korzystać z wody. Bardzo ważne jest, aby nadzorujący dorośli zachowali czujność i unikali rozpraszania uwagi, aby mogli szybko zareagować, jeśli dziecko potrzebuje pomocy.
  21. Podczas podróży po wodzie zawsze noś kamizelkę ratunkową. Noszenie kamizelki ratunkowej przez cały czas podróży na wodzie jest ważne dla osób o wszystkich poziomach umiejętności pływackich. Kamizelki ratunkowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia bezpieczeństwa na wodzie.
  22. Bądź świadomy warunków pogodowych i upewnij się, że każda łódź, którą podróżujesz, ma odpowiednie wyposażenie i jest w dobrym stanie. Bądź przygotowany na potencjalne sytuacje awaryjne podczas podróży nad wodą. Sprawdź prognozę pogody przed opuszczeniem brzegu, upewnij się, że masz dostęp do wysokiej jakości sprzętu ratunkowego, takiego jak np. kamizelki ratunkowe, oraz upewnij się, że łódź była regularnie kontrolowana i serwisowana.

Opracowano na podstawie:

https://csp.edu.pl/csp/aktualnosci/5123,25-lipca-Swiatowym-Dniem-Zapobiegania-Utonieciom.html

https://www.who.int/campaigns/world-drowning-prevention-day/2023

{"register":{"columns":[]}}