W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja.

HIV/AIDS

Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. W tym roku obchodzić będziemy go po raz 37.

To taki dzień, by na chwile się zatrzymać i uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii, zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS, a jednocześnie okazja do edukacji na temat HIV/AIDS.

Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka – unikanie ryzykownych zachowań oraz testowanie się. Pamiętajmy, że HIV dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć, orientację seksualną, wiek, czy status społeczny.

Szacuje się, że w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS to również okazja by zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia.  Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusem HIV daje szansę, by prowadzić normalne życie - pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Krakowie, w którym bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV  ma swoją  siedzibę: przy Punkcie Pobrań Diagnostyki przy Placu Szczepańskim 3. Telefon informacyjny: 513 652 351 (wtorki w godz. 12.00-16.00 i czwartki w godz. 10.00-14.00).

Dane epidemiologiczne:

W 2020 r. w Małopolsce prowadzony nadzór nad zgłaszalnością zakażeń HIV wykazał wzrost liczby nowo wykrytych zakażeń HIV - stwierdzono 176 nowych przypadków bezobjawowego zakażenia HIV (w 2019 r. – 146, w 2018 r. – 113).

W ubiegłym roku w naszym województwie zarejestrowano 7 przypadków zespołu nabytego upośledzenia odporności (AIDS) (w 2019 r. – 1; w 2018 r. – 2) oraz odnotowano 3 przypadki zgonów z powodu AIDS (w 2019 r. -0; w 2018 r. -0)

Materiały

PLAKAT
PLAKAT​_AIDS.pdf 0.69MB
{"register":{"columns":[]}}