W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkolnictwo artystyczne w Polsce

Szkolnictwo artystyczne w Polsce tworzy niemal 1000 szkół i placówek artystycznych, w których pracuje łącznie około 15 000 nauczycieli i kształci się odpowiednio prawie 95 tys. uczniów.

Oprócz ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego publiczne szkoły artystyczne mogą prowadzić także jednostki samorządu terytorialnego oraz  inne niż JST osoby prawne, a także osoby fizyczne. Oprócz szkół publicznych
w systemie istnieją także niepubliczne szkoły artystyczne o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz bez uprawnień.

Szkolnictwo artystyczne nadzorowane jest przez ministra właściwego ds. kultury
i ochrony dziedzictwa narodowego i tworzy odrębny system kształcenia, w stosunku do systemu edukacji ogólnej.

Wśród typów szkół artystycznych stopnia podstawowego i średniego znajdują się szkoły prowadzące wyłącznie kształcenie w zakresie przedmiotów artystycznych oraz szkoły, w których uczniowie mogą realizować także obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki, tzn. realizowane jest tam również kształcenie ogólne.

Podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego określa Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, natomiast kształcenie ogólne realizowane jest w oparciu o podstawy programowe kształcenia ogólnego, wydawane przez Ministra Edukacji i Nauki. System szkolnictwa artystycznego w zakresie kształcenia ogólnego jest pod każdym względem dostosowany do powszechnego systemu oświaty. Młodzież w każdym momencie ma możliwość zmiany szkoły z artystycznej na powszechną.

Szkolnictwo artystyczne stopnia podstawowego i średniego tworzy kilkanaście typów szkół artystycznych, których uczniowie mogą kształcić się w następujących zawodach szkolnictwa artystycznego: muzyk, plastyk, tancerz, aktor scen muzycznych, aktor cyrkowy.

W Polsce istnieje 19 publicznych uczelni artystycznych, które razem ze szkolnictwem artystycznym stopnia podstawowego, średniego i policealnego tworzą integralny system kształcenia artystycznego: 8 akademii muzycznych, 7 akademii sztuk pięknych, 3 uczelnie teatralne i filmowe, 1 uczelnia interdyscyplinarna (o profilu muzyczno-plastycznym).

Podstawowym celem szkolnictwa artystycznego jest wychowanie nowych kadr zawodowych kultury i sztuki. Służy temu zindywidualizowany system kształcenia, bazujący na relacji mistrz-uczeń oraz uwzględniający zróżnicowanie tempa
i intensywności nauczania.

System szkolnictwa artystycznego w Polsce otacza szczególną troską uczniów wybitnie uzdolnionych artystycznie. Stosowanych jest wiele różnorodnych form promocji, które dają szansę młodym artystom na weryfikację swoich umiejętności w konfrontacjach
z rówieśnikami oraz z oceną profesjonalistów. Szkoły artystyczne, których głównym zadaniem jest działalność dydaktyczna, dodatkowo są inspirowane do podejmowania aktywnych działań kulturotwórczych dla lokalnego środowiska.

{"register":{"columns":[]}}