W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy podmiot prowadzący działalność wg kodu PKD 10.13.Z, zamierzający zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku, wykorzystywanego do produkcji i magazynowania wyrobów oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych wraz z częścią handlową, gdzie będzie prowadzona sprzedaż bezpośrednia wytwarzanych wyrobów będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie w ramach poddziałania 4.2?

Stosownie do postanowień § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 października 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 651 oraz 1880) ,,Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty: budowy lub modernizacji zakładów przetwórstwa produktów rolnych lub infrastruktury handlu hurtowego produktami rolnymi lub infrastruktury usługowego przechowywania produktów rolnych w stanie zamrożonym.

Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem, w przypadku Wnioskodawcy, będącego podmiotem z grupy MŚP, prowadzącym działalność gospodarczą wg wspieranego kodu PKD 10.13 Z „Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego - budowa budynku produkcyjno - magazynowego będzie mogła zostać objęta wsparciem w ramach poddziałania 4.2, jedynie w sytuacji, gdy budynek ten będzie wykorzystywany wyłącznie do sprzedaży hurtowej. Zatem, w przypadku, gdy część obiektu (pomieszczeń) będzie wykorzystywana do sprzedaży detalicznej wyrobów, wytworzonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności, poniesione nakłady finansowe nie będą stanowić kosztu kwalifikowalnego w ramach danego poddziałania.

Natomiast w przypadku Wnioskodawcy, będącego rolnikiem, domownikiem lub małżonkiem rolnika, ubiegającego się o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie operacji związanych ze sprzedażą detaliczną w zakresie przetwarzania produktów rolnych, stosownie do postanowień § 5 ust. 1 pkt ww. paragrafu rozporządzenia wykonawczego, budynek produkcyjno - magazynowy, będzie mógł zostać objęty dofinansowaniem w sytuacji, gdy przewidziano do realizacji pomieszczenie (część budynku), która będzie wykorzystywana do sprzedaży detalicznej produktów wytwarzanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności.

Należy nadmienić, że zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 lit. d), do kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, zalicza się koszty budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją, niezbędnych do wdrożenia inwestycji w zakresie zakupu maszyn i urządzeń (…) pomieszczeń administracyjnych stanowiących integralną część obiektów podstawowych w części nieprzekraczającej 10% całkowitej powierzchni tych obiektów. Z uwagi na powyższe koszty budowy pomieszczeń administracyjnych uznany zostanie wyłącznie w zakresie wskazanym w rozporządzeniu.

Należy podkreślić, że dozwolona powierzchnia administracyjna, o której mowa wyżej, powinna być wyliczona w odniesieniu do części obiektu, która jest wykorzystywana w zakresie, niezbędnym do wdrożenia technologii lub przeprowadzenia inwestycji.
Natomiast podmiot ubiegający się o dofinansowanie musi spełniać pozostałe kryteria dostępu, określone w rozp. MRiRW.

{"register":{"columns":[]}}