W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy podmiot z grupy MŚP możne pozyskiwać produkty rolne do produkcji w ramach wspieranych kodów PKD od producentów rolnych/podmiotów wstępnie przetwarzających produkty rolne, pochodzących spoza obszaru RP/UE?

Możliwym jest pozyskiwanie produktów rolnych do produkcji w ramach wspieranych kodów PKD, od zagranicznych producentów rolnych/ podmiotów wstępnie przetwarzających produkty rolne. W przypadku zaistnienia danej okoliczności należy wykazać spełnienie wymogów, określonych w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 października 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 651 oraz 1880) oraz udokumentować, że producenci, będący stroną zawartych umów długoterminowych, wykazani w Zestawieniu umów długoterminowych są istotnie producentami rolnymi/podmiotami wstępnie przetwarzającymi produkty rolne (a nie np. punktami skupu). Potwierdzenie statusu producentów rolnych powinno zostać dokonane w drodze przedłożenia oficjalnych dokumentów, wydanych przez uprawnione urzędy centralne z krajów, w których są zarejestrowani dani producenci rolni/podmioty wstępnie przetwarzające produkty rolne, potwierdzających spełnienie przesłanki, o której mowa wyżej (oryginały dokumentów wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego). Udokumentowanie spełnienia przez dostawcę, wykazanego w Zestawieniu umów długoterminowych, warunków, określonych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, określonym w Komunikacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21.05.2015 roku o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (M.P. z 2015 roku, poz. 541) spoczywa na Beneficjencie.

Należy nadmienić, że stosownie do informacji, zawartej w Instrukcji do wniosku o płatność dla podziałania inwestycyjnego 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, objętego PROW na lata 2014-2020 [IW1/PROW 2014-2020], zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR, w przypadku zakładów zajmujących się przetwórstwem wstępnie przetworzonych produktów rolnych „beneficjent zobowiązany jest przedstawić zestawienie umów dokumentujące, że będzie on zaopatrywał się, w ramach przedsiębiorstwa lub jego wyodrębnionej organizacyjnie części, w której realizowana jest operacja, w produkty rolne wstępnie przetworzone na podstawie umów zawieranych na okres co najmniej 1 roku, w wysokości co najmniej 50% całości nabywanych produktów rolnych (w ujęciu ilościowym) z podmiotami, które pozyskiwały produkty rolne do ich produkcji, na podstawie umów z producentami rolnymi.

{"register":{"columns":[]}}