W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy rozbudowę zakładu w celu zainstalowania zmechanizowanej kolejki do transportu półtusz oraz budowy magazynu mroźni z wyposażeniem przez podmiot z grupy MŚP można uznać za innowacyjność procesu w ramach poddziałania 4.2 w zakładzie zajmującym się rozbiorem mięsa? Czy mięso mrożone może być uznane w takim przypadku za produkt innowacyjny?

Zgodnie z zapisem, zawartym w Instrukcji do wypełniania Wniosku o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” PROW 2014-2020, zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR („Instrukcja”) „innowacyjność procesu – to zmiana w stosowanych przez przedsiębiorstwo metodach wytwarzania. Metody te mogą polegać na dokonywaniu zmian w urządzeniach lub organizacji produkcji, mogą też stanowić połączenie tych dwóch rodzajów zmian lub być wynikiem wykorzystania nowej wiedzy. Zmiana w stosowanych w przedsiębiorstwie metodach wytwarzania może zatem zostać dokonana np. poprzez zastosowanie nowych maszyn/urządzeń, wdrożenie nowych technik bądź technologii wytwarzania, czy też wprowadzenie nowatorskich zmian w systemie organizacji produkcji, mających na celu usprawnienie produkcji (lub w drodze kompilacji wymienionych czynników).Innowacyjność jest oceniana w skali mikro, tj. przez pryzmat podmiotu, ubiegającego się o dofinansowanie w ramach przedmiotowego poddziałania w drodze porównania do stosowanych wcześniej technologii, czy metod wytwarzania. Rozbudowę zakładu w celu zainstalowania zmechanizowanej kolejki do transportu półtusz mięsa można uznać za innowacyjność procesu w przedsiębiorstwie, w którym np. dana faza cyklu produkcyjnego była wykonywana dotychczas manualnie lub np. w przypadku, gdy nowy park maszynowy będzie odznaczać się innowacyjnością procesu technologicznego. Analogicznie przedstawia się sprawa z rozbudową zakładu o pomieszczenie magazynu mroźni w przypadku, jeśli np. dotychczas przedsiębiorstwo nie dysponowało pomieszczeniem magazynowym, umożliwiającym magazynowanie produktów w obniżonej temperaturze (mrożenie) lub gdy np. w efekcie planowanej operacji zostaną zainstalowane nowocześniejsze urządzenia chłodnicze, energooszczędne, nowej generacji, o wyższych parametrach technicznych., przyjazne dla środowiska (np. energooszczędne).

W myśl Instrukcji „Innowacyjność produktu to zmiana w asortymencie produktów, wytwarzanych w przedsiębiorstwie w wyniku realizacji operacji. Nowy produkt to wyrób lub usługa, która różni się znacząco swoimi cechami lub przeznaczeniem od produktów dotychczas wytwarzanych przez przedsiębiorstwo”. Proces mrożenia mięsa w przedsiębiorstwie, zajmującym się rozbiorem i przetwórstwem mięsa, może być uznany za innowacyjny w przypadku, jeśli dany podmiot, nie dysponował dotychczas odpowiednią bazą techniczną, umożliwiającą mrożenie produktów rolnych lub, gdy np. w wyniku operacji posiadane dotychczas przestarzałe urządzenia chłodnicze zostaną zastąpione urządzeniami nowej generacji, o wyższych parametrach użytkowych, przyjaznymi dla środowiska (np. energooszczędnymi), zaś produkt powstały w efekcie ich zastosowania może być uznany za nowy w skali danego przedsiębiorstwa.

Należy mieć na względzie, że podmiot ubiegający się o dofinansowanie w ramach przedmiotowego poddziałania musi prowadzić, co najmniej, jeden z rodzajów działalności gospodarczej w ramach kodu PKD, objętego wsparciem, jak również spełniać pozostałe kryteria dostępu, określone w w/w rozp. MRiRW.

Podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z postanowieniami § 6 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 651 oraz 1880) operacje w zakresie budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją, są uznawane za kwalifikowalne jedynie „w zakresie niezbędnym do wdrożenia inwestycji w zakresie zakupu maszyn i urządzeń”.

{"register":{"columns":[]}}