W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak należy interpretować zapis § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 05.10.2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, objętego PROW na lata 2014-2020, stanowiących, iż pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty operacji, związanych ze sprzedażą detaliczną?

W myśl postanowień § 6 ust.2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 05.10.2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, objętego PROW na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 651 oraz 1880) w przypadku rolnika, małżonka rolnika lub domownika, ubiegającego się o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 4.2 do kosztów kwalifikowalnych, związanych ze sprzedażą detaliczną zalicza się koszty, 1). budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją, niezbędnych do wdrożenia inwestycji w zakresie zakupu maszyn i urządzeń: 
a) budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji, magazynowania, handlu hurtowego lub kontroli laboratoryjnej produktów rolnych (obiektów podstawowych), 
b) budynków i budowli infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem obiektów podstawowych:, 
c) pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.), 
d) pomieszczeń administracyjnych stanowiących integralną część obiektów podstawowych w części nieprzekraczającej 10% całkowitej powierzchni tych obiektów; 2) zakupu wraz z instalacją lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności: 
a) maszyn lub urządzeń do: 
– magazynowania lub przygotowania produktów rolnych do przetwarzania, 
– przetwarzania produktów rolnych, 
– magazynowania produktów rolnych lub półproduktów oraz przygotowania ich do sprzedaży, 
– przetwarzania lub magazynowania produktów rolnych wyposażonych w instalacje związane z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, wymienionym w załączniku nr 3 do rozporządzenia, 
b) aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania, 
c) oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem lub sterowania 
procesem produkcji, lub magazynowania; 
3) wdrożenia systemów zarządzania jakością; 
4) rat zapłaconych z tytułu wykonania umowy leasingu, nieprzekraczających ceny netto nabycia rzeczy, o których mowa w pkt 2 lit. a i b, jeżeli przeniesienie własności tych rzeczy na beneficjenta nastąpi w okresie realizacji operacji, lecz nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność końcową; 
 
Należy podkreślić, że dofinansowaniem może być objęta inwestycja w zakresie budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją, jednakże wyłącznie w zakresie niezbędnym do wdrożenia inwestycji w zakresie zakupu maszyn i urządzeń, jak określone powyżej.

W omawianym przypadku do danej grupy kosztów można zakwalifikować koszty wyposażenia w maszyny lub urządzenia do magazynowania produktów rolnych lub półproduktów oraz przygotowania ich do sprzedaży (np. lady chłodnicze) oraz aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania (np. wagi).

{"register":{"columns":[]}}