W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór: 25 styczeń - 23 luty 2024 r. Obszar B - inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego

I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w obszarze B wspierającym inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego

Najczęściej zadawane pytania

Informacja o uruchomieniu szkolenia z zakresu efektywności energetycznej gospodarstwa rolnego

Kto może ubiegać się o przyznanie pomocy

O przyznanie pomocy może ubiegać się rolnik będący osobą fizyczną lub prawną, lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, bądź wspólnicy spółki cywilnej  prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej, jeżeli spełnia warunki określone w Regulaminie naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w obszarze B wspierającym inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego (zwanym dalej Regulaminem).

Na co może zostać przyznana pomoc

Pomoc przyznaje się jeżeli inwestycja objęta operacją ma związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie. Wsparciu będą podlegały operacje polegające na zakupie:

  1. mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii elektrycznej,
  2. instalacji do wytwarzania energii cieplnej z energii promieniowania słonecznego,
  3. magazynów energii innych niż magazynów energii elektrycznej, jeżeli będą sprzężone z urządzeniami, o których mowa w lit. b,
  4. pomp ciepła jeżeli będą sprzężone z urządzeniami, o których mowa w lit. a,
  5. systemów zarządzania przepływami energii, jeżeli będą sprzężone z urządzeniami, o których mowa w lit. a–d.

W ramach interwencji będą wspierane operacje:

  1. które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  2. które będą realizowane bez podziału na etapy;
  3. których okres realizacji operacji nie będzie dłuższy niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy;
  4. o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 20 000 zł;
  5. które są związane z wytwarzaniem energii z OZE, magazynowaniem tej energii i wykorzystaniem jej wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa,
  6. w których całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu PV spełniającego warunki określone w załączniku nr 6 do Regulaminu,
  7. w których całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kW,
  8. w których całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną wykorzystywanych na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych wchodzących w skład gospodarstwa nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 % całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z OZE znajdujących się w gospodarstwie,
  9. w których, w przypadku zakupu PV, obligatoryjnie zostanie podłączony magazyn energii elektrycznej, a pojemność wyrażona w kilowatogodzinach (kWh) będzie nie mniejsza niż iloczyn mocy zainstalowanej elektrycznej PV wyrażonej w kilowatach (kW) i przelicznika wynoszącego 0,5,
  10. które będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych lub gruntach graniczących z tymi gruntami,
  11. w których koszty ogólne stanowią nie więcej niż 10% kosztów kwalifikowalnych,
  12. które zostaną zrealizowane zgodnie z Regulaminem.

Kwota pomocy, o którą można się ubiegać

Maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze B wynosi 200 tys. zł. Pomoc przyznaje się w:

  1. formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta;
  2. wysokości do 65%.

Na realizację operacji może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50% kwoty pomocy, o ile wnioskodawca zawnioskuje o jej przyznanie.

 

Kryteria wyboru

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów wyboru: 

  1. jeżeli wnioskodawca prowadził w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu naboru, produkcję zwierząt gospodarskich, a liczba tych zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie w tym okresie, obliczana w kalkulatorze opracowanym przez ARiMR, w przeliczeniu na DJP, wynosi co najmniej 5 – przyznaje się 4 punkty;
  2. jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca prowadzi produkcję ekologiczną – przyznaje się 2 punkty;
  3. jeżeli operacja będzie realizowana na obszarach chronionych – przyznaje się 1 punkt;
  4. jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca jest młodym rolnikiem – przyznaje się 2 punkty;
  5. jeżeli wnioskodawcy nie przyznano pomocy na zakup PV w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” lub „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – przyznaje się 3 punkty.
  6. jeżeli sprawność PV wynosi:
    - powyżej 21% – przyznaje się 3 punkty,
    - powyżej 18% i nie więcej niż 21% – przyznaje się 2 punkty,
    - nie więcej niż 18% – przyznaje się 1 punkt.
  1. jeżeli sprawność optyczna kolektorów słonecznych wynosi:
    - powyżej 80 % – przyznaje się 3 punkty,
    - powyżej 70% i nie więcej niż 80% – przyznaje się 2 punkty,
    - nie więcej niż 70% – przyznaje się 1 punkt.

Pomoc może być przyznana na operacje, które uzyskały co najmniej 6 punktów.

Warunki przyznania pomocy w ramach interwencji I.10.2 określają:

Sposób składania wniosków o przyznanie pomocy

Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty (określone w formularzu wniosku), z uwzględnieniem wskazań zawartych w Instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie pomocy.

Przed wypełnieniem wniosku o przyznanie pomocy należy zapoznać się z instrukcją.

Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy uznaje się dzień wystawienia przez ARiMR potwierdzenia złożenia wniosku. 

Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie został złożony za pomocą PUE, ARiMR pozostawia go bez rozpatrzenia oraz informuje o tym wnioskodawcę w takiej samej formie, w jakiej został złożony ten wniosek.

Cała korespondencja pomiędzy ARiMR a wnioskodawcą prowadzona jest przy wykorzystaniu PUE, z zastrzeżeniem dotyczącym sposobu złożenia weksla, który należy złożyć w formie papierowej w oddziale regionalnym ARiMR.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę sporządzając dokumentację

Należy pamiętać, że na etapie oceny formalnej złożonego wniosku występuje tylko jedno wezwanie do uzupełnienia braków formalnych. Dlatego też, zalecamy aby wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy dołączyć wszystkie wymagane załączniki w tym projekt PV zawierający wszystkie wymagane elementy wskazane w załączniku nr 6 do regulaminu. Jednocześnie należy pamiętać o uprawnieniu wnioskodawcy, że może on w ciągu 14 dni po zakończeniu naboru, dokonać autouzupełnienia wniosku w zakresie załączników.

Dobór mocy urządzeń fotowoltaicznych musi być adekwatny do faktycznego zużycia energii w gospodarstwie, przy czym całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie może przekroczyć 50 kW. Projekty PV nie mogą zakładać instalacji o mocy wyższej niż to wynika ze  zużycia energii w gospodarstwie. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wskazanie zużycia energii za żądany okres (z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia WOPP wynikające z faktur lub innych dokumentów wydanych przez OSD, potwierdzających faktyczne zużycie energii elektrycznej, a w przypadku wnioskodawcy prowadzącego działalność rolniczą w gospodarstwie przez okres krótszy niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia WOPP, wskazanie zużycia energii elektrycznej od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie) z określeniem jaka część z tej energii została zużyta na prowadzoną działalność rolniczą a jaka na pozostałe potrzeby (np. mieszkalne). Dokonując powyższego ustalenia należy pamiętać, że w przypadku istniejącej już w gospodarstwie instalacji, projekt instalacji PV musi uwzględniać energię, która jest już produkowana przez istniejącą instalację. Może to mieć znaczenie przy określeniu warunku związanego z wykorzystywaniem, na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych wchodzących w skład gospodarstwa, nie więcej niż 10 kW i nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z OZE znajdujących się w gospodarstwie.

Projekt PV powinien zawierać m.in. plan zabudowy gospodarstwa sporządzony na kopii mapy zasadniczej albo mapy ewidencyjnej (a nie np. na zrzutach z ekranu Google Maps czy Geoportalu), na którym należy wskazać usytuowanie instalacji PV oraz magazynów energii elektrycznej lub pomp ciepła istniejących lub planowanych do wykonania oraz innych zainstalowanych urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z OZE w przypadku, gdy wnioskodawca posiada takie urządzenia.

Projekt PV powinien być sporządzony przez osoby wskazane z załączniku nr 6 do regulaminu, a w  przypadku urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej większej niż 6,5kW, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, konieczne jest również uzgodnienie projektu instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

 

 

Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy

Materiały

Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy
Instrukcja​_do​_I​_10​_2​_wopp​_obszar​_B​_130224.pdf 1.89MB
Załącznik - Instrukcja użytkownika do skoroszytu Kalkulator-DJP​_i​_s
Zal​_Instrukcja​_uzytkownika​_do​_skoroszytu​_Kalkulator-DJP​_i​_s.pdf 0.25MB

Wzory formularzy przygotowanych i udostępnionych przez ARiMR stanowiących załączniki do wniosku o przyznanie pomocy:

Materiały

Załącznik - Opis zadań wymienionych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji
Zal​_Opis​_zadan​_wymienionych​_w​_​_ZRF.xlsx 0.01MB
Załącznik - Oświadczenie współwłaściciela nieruchomości o wyrażeniu zgody na realizację operacji
Zal​_Osw​_zgoda​_wspołwłasciciela​_na​_realizacje​_operacji​_​_B.xlsx 0.04MB
Załącznik - Oświadczenie właściciela lub współużytkownika wieczystego o wyrażeniu zgody na realizację operacji
Zal​_Osw​_zgoda​_własciciela​_lub​_uzytk​_wieczystego​_​_B.xlsx 0.05MB
Załącznik - Oświadczenie małżonka Wnioskodawcy o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy o przyznaniu pomocy
Zal​_Osw​_zgoda​_małzonka​_​_B.xlsx 0.05MB
Załącznik - Oświadczenie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy o zobowiązaniu się do odbycia szkolenia w zakresie efektywności energetycznej gospodarstwa, które odbędzie się nie później niż do złożenia ostatniego wniosku o płatność
Zal​_Osw​_o​_zobowiazaniu​_sie​_do​_odbycia​_szkolenia​_​_B.xlsx 0.04MB
Załącznik - Kalkulator obliczania DJP
Zal​_Kalkulator​_obliczania​_DJP​_B.rar 0.30MB
Załącznik - Kalkulator obliczania DJP rozpakowany
Kalkulator-DJP​_i​_s.xlsb 0.33MB

Umowa o przyznaniu pomocy

Materiały

Wzór Umowy o przyznaniu pomocy z załącznikami obowiązujący od dnia 26.04.2024 r.
Umowa​_B​_z​_zalacznikami​_26042024.pdf 0.64MB
Wzór Umowy o przyznaniu pomocy z załącznikami obowiązujący do dnia 25.04.2024 r.
Umowa​_B​_z​_zalacznikami.pdf 0.64MB
{"register":{"columns":[]}}