W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Termin i miejsce składanie wniosków

Działanie „Program rolnośrodowiskowy” – miejsce, sposób i termin złożenia wniosku/zmiany/korekty/wycofania.

Wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (zwanego dalej Wnioskiem) składa się do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika.

W przypadku złożenia przez rolnika Wniosku w biurze powiatowym, niewłaściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika, pracownik biura powiatowego, zgodnie z art. 65 KPA przekazuje, przy piśmie, Wniosek wraz z załącznikami do właściwego biura powiatowego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika  oraz do wiadomości wnioskodawcy.

Za datę złożenia Wniosku do biura powiatowego ARiMR przyjmuje się datę złożenia Wniosku przez rolnika lub datę stempla pocztowego w przypadku, gdy rolnik składa Wniosek pocztą lub datę zatwierdzenia przez rolnika Wniosku składanego za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR (aplikacja e-Wniosek).

W sytuacji, kiedy pismo zostało nadane w zagranicznym urzędzie pocztowym, termin jego wniesienia należy uznać za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało przekazane polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe.

W sytuacji, kiedy Wniosek został nadany w innej placówce niż Poczta Polska S.A. za datę złożenia dokumentu należy przyjąć datę jego wpływu do ARiMR.

W roku 2016 Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami), w tym wypełnionym materiałem graficznym składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 16 maja.

Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 czerwca 2016 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 17 maja 2016 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Złożenie Wniosku po dniu 10 czerwca skutkuje wydaniem Postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

Termin na złożenie Wniosku nie podlega przywróceniu (art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego).

Przywracanie terminu jest instytucją procesową (art. 58 § 1 i 2 KPA, mającą na celu ochronę strony przed negatywnymi skutkami uchybienia terminu do podjęcia czynności procesowej przez uczestników postępowania. Jednakże instytucji tej nie można zastosować do terminów materialno-prawnych dokonania czynności procesowych. Terminy prawa materialnego podlegają przywróceniu tylko wyjątkowo i jedynie wówczas, gdy taką możliwość przewidują przepisy określające dany termin. Ponieważ termin składania wniosków jest terminem wynikającym z prawa materialnego, nie mają do niego zastosowania przepisy art. 58-60 KPA, mówiące o zasadach przywrócenia terminu.

Wniosek i załączniki do Wniosku składane przez rolnika uznaje się za złożone, jeżeli są podpisane z podaniem imienia i nazwiska.

Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony, w terminie do 10 czerwca 2016 r., oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów. Braki we wniosku oraz na załącznikach i na materiale graficznym, uzupełnione po dniu 10 czerwca 2016 r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności lub wypłaty pomocy.

Zmianę do Wniosku można składać do dnia 31 maja 2016 r.

Ostateczny termin składania zmian do Wniosku upływa w dniu 10 czerwca 2015 r., z tym, że złożenie zmiany do Wniosku po dniu 31 maja 2016 r. skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zmiana do złożonego Wniosku może polegać na:

  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub rolnych do uprzednio złożonego Wniosku o przyznanie tej płatności wraz z wymaganymi dla nich załącznikami,
  • dołączeniu do Wniosku wymaganych załączników (tylko w zakresie złożonego Wniosku),
  • dokonaniu zmian w dołączonych do wniosku dokumentach (oświadczenia).

Zmiana do złożonego Wniosku może polegać także na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Zmianę do Wniosku składa się także w odpowiedzi na Wezwanie do usunięcia braków we Wniosku, także w przypadku, gdy wezwanie dotyczy wymaganych załączników.

Korekta do Wniosku może być złożona jedynie w odpowiedzi na pisemne Wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Wycofanie części Wniosku - rolnik może w każdym momencie, złożyć formularz wycofania części Wniosku obejmujący wycofanie pojedynczych działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we Wniosku, pod warunkiem, że właściwy organ nie powiadomił jeszcze rolnika o błędach zawartych we Wniosku, ani nie zapowiedział kontroli na miejscu.

Wycofanie całego Wniosku - rolnik może w każdym momencie, złożyć formularz wycofania Wniosku, obejmujący wycofanie wszystkich działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we Wniosku, pod warunkiem, że właściwy organ nie powiadomił jeszcze rolnika o błędach zawartych we Wniosku, ani nie zapowiedział kontroli na miejscu.

{"register":{"columns":[]}}