W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc na tworzenie grup i organizacji producentów

17.06.2022

17 czerwca 2022 r. był ostatnim dniem na ubieganie się o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Nabór rozpoczął się 4 maja 2022 r. i od tego czasu do ARiMR wpłynęło 20 wniosków o taką pomoc.

tworzenie_grup_i_organizacji_producentów

Nie są to dane ostateczne. Ponieważ wnioski o pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” można było wysłać także rejestrowaną przesyłką pocztową, trzeba poczekać, aż dokumenty złożone w ten sposób dotrą do ARiMR.  Planowane jest, że kolejny raz o takie wsparcie będzie się można ubiegać w czwartym kwartale 2022 r. Będzie to ostatni nabór prowadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zakończony 17 czerwca nabór był 11. prowadzonym w ramach PROW 2014-2020. Dotychczas ARMR podpisała 539 umów o przyznanie pomocy na kwotę blisko 660 mln zł. Łącznie ze zobowiązaniami należnymi grupom producentów, które zostały utworzone w latach 2007-2013, wysokość zakontraktowanych środków wynosi nieco ponad 938 mln zł.   

W rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest aktualnie 735 aktywnych grup producentów rolnych, zrzeszających ponad 9 tys. członków. Zajmują się one najczęściej produkcją zbóż oraz nasion roślin oleistych, ziemniaków, trzody chlewnej, bydła i mleka krowiego.

W zakończonym naborze o pomoc mogły ubiegać się nowe grupy producentów rolnych, uznane od 1 czerwca 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogły starać się również organizacje producentów, uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Wsparcie to nie przysługuje producentom drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu wsparcia.

Wniosek wraz z planem biznesowym przyjmowały oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na siedzibę grupy producentów rolnych bądź organizacji producentów. Dokumenty można było dostarczyć również elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP bądź nadać przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej.

Więcej informacji - otwórz

Zdjęcie AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}