W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwrot i zmniejszenie pomocy na zalesianie

 

Rolnik zwraca pomoc na zalesianie w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania, jeżeli:

  1. w wyniku oceny udatności uprawy leśnej, zostało stwierdzone, że uprawa leśna jest nieudatna;
  2. uprawa leśna założona na gruntach rolnych została zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, chyba że wystąpiły wyjątkowe okoliczności siły wyższej:
  • grunty zalesione zostały wywłaszczone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami,
  • dokonano scalenia gruntów objętych pomocą na zalesianie,
  • wystąpiła inna okoliczność, której nie można było przewidzieć w dniu rozpoczęcia realizacji zobowiązania, mająca wpływ na realizację tego zobowiązania i będąca wynikiem przyczyn niezależnych od rolnika,
  • przy czym wsparcie na zalesienie nie podlega zwrotowi, gdy likwidacja uprawy leśnej nastąpiła po upływie 5 lat od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie;
  1. przeniósł własność lub współwłasność wszystkich gruntów objętych wnioskiem o pomoc albo ich części na rzecz innego rolnika w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, a rolnik, który przejął własność lub współwłasność gruntów objętych wnioskiem o pomoc, nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu,
  • przy czym  wsparcie na zalesienie nie podlega zwrotowi, jeżeli przeniesienie to nastąpiło po upływie 5 lat od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie.

Rolnik zwraca pomoc na zalesianie w części za cały okres jej pobierania, jeżeli:

  1. w wyniku oceny udatności uprawy leśnej, zostało stwierdzone, że uprawa leśna jest w części nieudatna;
  2. uprawa leśna założona na gruntach rolnych została częściowo zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, rolnik zwraca pomoc na zalesianie w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania wypłaconą w odniesieniu do gruntów, na których uprawa ta została zlikwidowana, chyba że wystąpiły wyjątkowe okoliczności siły wyższej:
  • grunty zalesione zostały wywłaszczone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami,
  • dokonano scalenia gruntów objętych pomocą na zalesianie;
  • wystąpiła inna okoliczność, której nie można było przewidzieć w dniu rozpoczęcia realizacji zobowiązania, mająca wpływ na realizację tego zobowiązania i będąca wynikiem przyczyn niezależnych od rolnika;
  • przy czym wsparcie na zalesienie nie podlega zwrotowi, gdy likwidacja uprawy leśnej nastąpiła po upływie 5 lat od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie;
  1. przeniósł własność lub współwłasność części gruntów objętych wnioskiem o pomoc na rzecz innego rolnika w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, a rolnik, który przejął własność lub współwłasność gruntów objętych wnioskiem o pomoc, nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu,
  • przy czym wsparcie na zalesienie nie podlega zwrotowi, jeżeli przeniesienie to nastąpiło po upływie 5 lat od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie.
  1. grunt zalesiony przez rolnika nie jest gruntem o nachyleniu terenu powyżej 12°, a wsparcie na zalesianie lub premia pielęgnacyjna do tych gruntów zostały przyznane temu rolnikowi z tytułu dokonania zalesienia na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12°, rolnik zwraca:
  • wsparcie na zalesienie w części stanowiącej różnicę między wysokością tego wsparcia, jaką rolnik otrzymał, a wysokością, jaką rolnik powinien otrzymać;
  • premię pielęgnacyjną w części stanowiącej różnicę między wysokością tej premii, jaką rolnik otrzymał, a wysokością, jaką rolnik powinien otrzymać, za cały okres jej pobierania;
  1. rolnik zwraca część pomocy na zalesianie wypłaconą do gruntów, których własność lub współwłasność została przeniesiona na rzecz innego rolnika, który nie złożył w terminie 3 miesięcy od dnia przeniesienia własności/współwłasności tych gruntów wniosku o pomoc do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o pomoc przekazującego, przy czym wsparcie na zalesienie nie podlega zwrotowi, jeżeli przeniesienie to nastąpiło po upływie 5 lat od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie.

Rolnikowi nie wypłaca się pomocy na zalesianie w kolejnych latach następujących po stwierdzeniu okoliczności powodujących konieczność zwrotu tej pomocy w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania, przy czym:

  1. pomocy nie wypłaca się począwszy od roku, w którym upływa 6 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy na zalesianie, do gruntów objętych zobowiązaniem do prowadzenia założonej uprawy leśnej, jeżeli w wyniku oceny udatności uprawy leśnej, zostało stwierdzone, że uprawa leśna jest nieudatna;
  2. pomocy tej nie wypłaca się rolnikowi w kolejnych latach następujących po stwierdzeniu, że uprawa leśna założona na gruntach rolnych została zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, do gruntów na których uprawa leśna została zlikwidowana;
  3. pomocy tej nie wypłaca się rolnikowi w kolejnych latach następujących po stwierdzeniu, że rolnik, na którego została przeniesiona własność lub współwłasność nie złożył w terminie 3 miesięcy licząc od dnia przeniesienia własności/współwłasności tych gruntów wniosku o pomoc do kierownika biura powiatowego Agencji, do gruntów których własność lub współwłasność została przeniesiona.

W przypadku stwierdzenia, że grunt zalesiony przez rolnika nie jest gruntem o nachyleniu terenu powyżej 12°, premii pielęgnacyjnej w części stanowiącej różnicę między wysokością tej premii, jaką rolnik otrzymał, a wysokością, jaką rolnik powinien otrzymać, nie wypłaca się rolnikowi w kolejnych latach.

Kary administracyjne /zmniejszenia w przypadku przedeklarowania powierzchni:

Jeżeli różnica między całkowitym obszarem zatwierdzonym a całkowitym obszarem zgłoszonym do objęcia wnioskiem o wypłatę lub całkowitym obszarem zgłoszonym do objęcia płatnością w sprawie wniosku o wypłatę jest mniejsza lub równa 0,1 ha, obszar zatwierdzony uznaje się za równy obszarowi zgłoszonemu.

1.    Przedeklarowanie do 3% - jeśli dla danej grupy upraw obszar zadeklarowany we wniosku przekracza obszar stwierdzony, który spełnia wszystkie warunki określone w zasadach przyznawania pomocy na zalesianie oraz gdy różnica między powierzchnią zadeklarowaną, a powierzchnią stwierdzoną wynosi nie więcej niż 3% i nie więcej niż 2 ha, pomoc przysługuje do powierzchni stwierdzonej.

2.    Przedeklarowanie 3-20% - jeśli dla danej grupy upraw obszar zadeklarowany we wniosku przekracza obszar stwierdzony, który spełnia wszystkie warunki określone w zasadach przyznawania pomocy na zalesianie pomoc oblicza się na podstawie obszaru zatwierdzonego pomniejszonego o dwukrotność stwierdzonej różnicy, jeżeli różnica ta wynosi więcej niż 3% lub 2 hektary, ale nie przekracza 20%.

3.      Jeżeli różnica ta przekracza 20% obszaru zatwierdzonego, w odniesieniu do danej grupy upraw nie przyznaje się żadnej pomocy obszarowej ani wsparcia obszarowego.

4.      Jeśli różnica ta przekracza 50 %, w odniesieniu do danej grupy upraw nie przyznaje się żadnej pomocy obszarowej ani wsparcia obszarowego. Ponadto beneficjent podlega dodatkowej karze równej kwocie pomocy lub wsparcia odpowiadającej różnicy między obszarem zgłoszonym a obszarem zatwierdzonym. Jeśli obliczona kwota nie może być w całości odliczona w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym dokonano ustalenia, anuluje się saldo pozostałe do spłaty.

Zmniejszenia z tytułu nieterminowego złożenia wniosku zmiany do wniosku:

Złożenie wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie po terminie prowadzi do zmniejszenia, o 1% za każdy dzień roboczy, kwot, do których rolnik byłby uprawniony, jeżeli wniosek zostałby złożony w terminie. Tym samym wniosek złożony w terminie od dnia 01 czerwca 2022 r. do dnia 27 czerwca 2022 r. skutkuje zmniejszeniem płatności o 1% za każdy dzień roboczy. Wniosek złożony po dniu 27 czerwca 2022 r. nie jest rozpatrywany. Dla wniosków złożonych po dniu 27 czerwca 2022 r. wydaje się postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Zmiany do wniosku można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa 27 czerwca 2022 r. Złożenie zmiany do wniosku po dniu 15 czerwca 2022 r. skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Kara administracyjna z tytułu powierzchni niezgłoszonych:

Jeśli w danym roku w czasie kontroli wniosku po kontroli na miejscu zostanie stwierdzone, iż rolnik nie zadeklarował wszystkich gruntów rolnych będących w jego posiadaniu, a różnica pomiędzy całkowitym obszarem zadeklarowanym we wniosku a obszarem wykazanym łącznie z całkowitą powierzchnią działek niewykazanych wynosi więcej niż 3% wykazanej powierzchni, całkowita wysokość płatności należnej temu rolnikowi za ten rok będzie pomniejszona nawet do 3% w zależności od stopnia tego opuszczenia:

  • różnica powierzchni do 3% – brak kary;
  • różnica powierzchni od 3% do 30% włącznie – kara administracyjna w wysokości 1% kwoty pomocy;
  • różnica powierzchni przekracza 30% do 60% włącznie - kara administracyjna w wysokości 2% kwoty pomocy;
  • różnica powierzchni przekracza 60% - kara administracyjna w wysokości 3% kwoty pomocy;

Zmniejszenia pomocy z tytułu nieprzestrzeganie norm i wymogów wzajemnej zgodności dotyczy schematu I – zalesianie gruntów rolnych. Szczegółowe informacje dotyczące zmniejszeń można znaleźć pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/arimr/kontrola-na-miejscu-w-zakresie-wzajemnej-zgodnosci.

{"register":{"columns":[]}}