W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Obsługa klawiaturą

Jakich rozwiązań to dotyczy

  • Strony internetowe
  • Aplikacje mobilne

Dlaczego jest to ważne

Część osób z niepełnosprawnością ruchową oraz seniorów nie obsługuje myszy komputerowej, na przykład ze względu na ograniczoną sprawność dłoni. Dla innych użytkowników (np. programistów, którzy piszą kod) praca z myszą jest mniej wydajna niż wykonanie tego samego za pomocą klawiatury.

Standardy sieciowe

Jeśli rozwiązania cyfrowe tworzysz z zachowaniem przewidzianych dla nich standardów, to większość z tych rozwiązań swobodnie też obsłużysz za pomocą klawiatury. Przykładowo w formularzu, który wykonasz zgodnie ze standardami HTML, będzie można bez problemu nawigować klawiaturą między polami i wypełniać je.

Różne konteksty

Dostępność za pomocą klawiatury dotyczy nie tylko komputerów, ale także urządzeń mobilnych. Można do nich bowiem podłączać zewnętrzne klawiatury lub pojedyncze przyciski, a systemy tych urządzeń mają specjalne funkcje dla użytkowników, którzy nie mogą wodzić palcem po ekranie dotykowym.

Widoczny fokus

  • Użytkownik, który korzysta tylko z klawiatury, nie wskaże od razu elementu, którego chce użyć (w taki sposób, jak można zrobić to kursorem). Musi dojść do tego elementu, przechodząc po kolei przez wcześniejsze. Aby wiedzieć, gdzie aktualnie się znajduje, oznaczony w danym momencie element powinien odróżniać się od pozostałych elementów. To wyróżnienie to tzw. fokus. Najczęściej ma on formę ramki wokół wybranego elementu.
  • Fokus powinien pojawiać się tylko na elementach aktywnych (takich, które można kliknąć), czyli na przykład na linkach, przyciskach, polach formularzy.
  • Wygląd fokusu nie jest narzucony z góry. Fokus powinien być jednak dobrze widoczny, także dla osób słabowidzących. Domyślny widok fokusu w przeglądarkach internetowych (błękitna ramka w Chrome, ramka z przerywanej linii w Firefox) może nie wystarczać, ze względu na kolorystykę poszczególnych stron i aplikacji. W takich sytuacjach wzmocnij widoczność fokusu.

Brak pułapek na klawiaturę

Dla pełnej i wygodnej nawigacji klawiaturą niezbędny jest brak tak zwanych pułapek klawiaturowych. Są to sytuacje, gdy fokus zatrzymuje się w jakimś pojedynczym polu, czy na pojedynczej funkcji, i nie przechodzi dalej. W tej sytuacji użytkownik wpada w pułapkę i nie może dokończyć działania.

Takie pułapki zdarzają się najczęściej przy wklejaniu na stronę lub do aplikacji całych zewnętrznych modułów — na przykład ramki, która wyświetla wpisy w mediach społecznościowych czy przygotowanego przez zewnętrzny podmiot modułu płatności za zakupy.

Osoby, które nawigują klawiaturą, mogą korzystać ze skrótów klawiaturowych. Projektanci, którzy dodają takie skróty do rozwiązań cyfrowych, powinni pamiętać, że skróty te mają być proste (bez konieczności wciskania wielu przycisków jednocześnie), a użytkownik powinien mieć możliwość ich zmiany.

Szczegółowe wytyczne


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}