W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Powiększanie tekstu

Jakich rozwiązań to dotyczy

  • Strony internetowe
  • Aplikacje mobilne

Dlaczego jest to ważne

Użytkownicy mogą potrzebować różnej wielkości czcionek. Większość systemów operacyjnych, przeglądarek oraz programów do wyświetlania dokumentów, pozwala łatwo zmieniać rozmiar czcionki.

Takie zmiany można robić zarówno w ustawieniach, na przykład przeglądarki, jak i na pojedynczej stronie (np. w przeglądarkach dla systemu Windows wystarczy wcisnąć jednocześnie: Ctrl oraz znak plusa (+).

Użytkownicy mogą wprowadzać także bardziej zaawansowanie zmiany, na przykład zwiększać odstępy pomiędzy wersami, tak, żeby tekst był dla nich bardziej czytelny.

Żadna z tych zmian nie może jednak powodować, że jakieś treści lub funkcje znikną, lub jedne będą przysłaniać drugie. Przy dużym powiększeniu może jednak zmienić się układ. Na przykład menu widoczne w formie linków jeden obok drugiego, po powiększeniu chowa się pod jednym przyciskiem, który po użyciu rozwija listę elementów menu. Takie sytuacje są poprawne.

Najczęściej powiększony widok dopasuje się sam do szerokości ekranu. Pomimo znacznego powiększenia, nie trzeba będzie przewijać treści w poziomie, a jedynie w pionie. Ta funkcja nie zadziała jednak na przykład na dokumenty w formacie PDF czy skany graficzne dokumentów.

W aplikacji mobilnej i na stronie internetowej nie ma obowiązku dodawania oddzielnych przycisków do zmiany wielkości czcionki. Część użytkowników wprawdzie może wykorzystywać takie przyciski — najczęściej przedstawiane wizualnie jako: A – (A minus), A, A+ (A plus) — ale umożliwiają one zmianę wielkości wyłącznie do poziomu sztywno określonego przez ich programistę. Tymczasem funkcje przeglądarek dają większą swobodę dostosowania wielkości czcionki do indywidualnych potrzeb danej osoby. Osoby, które słabiej znają urządzenia elektroniczne, prędzej skorzystają jednak z takich przycisków niż ze skrótów klawiaturowych lub złożonych funkcji przeglądarek.

Szczegółowe wytyczne


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}