W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Powiększanie tekstu na stronach internetowych

Niektórzy użytkownicy (np. słabowidzący) mogą potrzebować, aby powiększyć treści na stronie internetowej. Takie powiększenie nie powinno negatywnie wpływać na czytelność treści.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule Powiększanie tekstu (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Minimum 200%

Zgodnie z wytycznymi WCAG (od angielskiego Web Content Accessibility Guidelines), użytkownik powinien móc powiększyć tekst każdej strony do 200%, bez użycia technologii asystujących, a więc za pomocą rozwiązań przeglądarkowych (np. przyciskami Ctrl ++).

Wymóg ten nie dotyczy napisów rozszerzonych w filmach oraz tekstu w formie grafiki.

Projektowanie responsywne

Taki sposób projektowania pozwala swobodnie powiększać widok i jednocześnie dopasowywać go do szerokości ekranu, na którym wyświetlasz treści. W ten sposób działa na przykład ta strona i cały Portal gov.pl.

Wszędzie, gdzie to możliwe, do określania rozmiaru i rozmieszczenia używaj wartości względnych CSS (np. em, rem) lub wartości procentowych (np. vw, vh), a nie pikseli czy innych sztywnych jednostek. Jeśli to możliwe, nie ograniczaj wysokości kontenera, który zawiera tekst, aby mógł się wydłużać wraz ze zmianą rozmiaru tekstu.


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}