W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Automatycznie zmieniające się treści na stronach internetowych

Użytkownik strony internetowej powinien móc zatrzymać każdy element lub grupę elementów, które się na niej poruszają. To ważne między inny dla użytkowników, których ruch rozprasza i tych, którzy potrzebują więcej czasu, aby zapoznać się z treścią.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule Automatycznie zmieniające się treści (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Kontrola zmieniających się treści

Elementy, które poruszają się i automatycznie zmieniają treść na stronie internetowej, stwarzają szereg problemów związanych z dostępnością cyfrową. Zawsze rozważ, czy taki element musi sam się zmieniać. Użytkownikom wygodniej jest, gdy mogą samodzielnie przewijać lub zmieniać elementy (np. w sliderze).

Jeśli w taki sposób zamieszczasz informacje, zapewnij widoczny przycisk pauzy dla każdej treści, która przesuwa się lub zmienia automatycznie. Wszyscy użytkownicy powinni móc go zauważyć i obsłużyć, w tym osoby, które nawigują klawiaturą lub czytnikiem ekranu.

Na stronach internetowych, na których jest wiele ruchomych elementów, możesz ewentualnie dodać jeden przycisk, którym użytkownik może zatrzymać od razu wszystkie te elementy. Dla niektórych użytkowników będzie to przydatne rozwiązanie, dla innych może być niezrozumiałe. Jeśli zdecydujesz się na nie, zadbaj o dokładne wyjaśnienie tej funkcji.

Przeglądarki internetowe i systemy operacyjne umożliwiają użytkownikowi wyłączenie animacji. Strona internetowa powinna uwzględniać takie ustawienia użytkownika.

 Jeśli potrzebujesz użyć automatycznego slidera, skorzystaj ze wzorców, które są w poradniku Web Accessibility Initiative o tworzeniu dostępnych karuzel.


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}