W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przewidywalne zachowanie na stronach internetowych

Przewidywalny i zrozumiały sposób działania stron internetowych i ich elementów zwiększa komfort ich użytkowników. Jest to dość łatwe do osiągnięcia, gdy korzystasz ze standardów sieciowych HTML.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule Przewidywalne zachowanie (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Użytkownik wywołuje działanie

Użytkownik powinien mieć kontrolę nad polami, przyciskami i linkami, które wywołują konkretne działania na stronie.

Na przykład w formularzu przycisk Przejdź dalej (który służy, aby przejść do następnego kroku) będzie bardziej zrozumiały niż sytuacja, w której widok formularza zmieni się automatycznie w momencie, gdy użytkownik wypełni ostatnie pole formularza w danym kroku.

Informuj o nowym sposobie prezentowania treści

Jeśli zmieniasz aktualny sposób prezentowania informacji, poinformuj użytkownika o tym wcześniej.

Na przykład użytkownik wypełnia formularz z wrażliwymi danymi w tak zwanej sesji bezpiecznej, która zabezpiecza dane. Natomiast cała sekcja pomocy, na przykład podpowiedzi jak wyliczyć dane do wpisania, może być na zwykłej stronie internetowej. W takiej sytuacji, przed wyświetleniem tych podpowiedzi w oddzielnym oknie czy karcie przeglądarki, poinformuj użytkownika o takiej sytuacji. Komunikat ten mógłby brzmieć:

Wyjaśnienia do pól lub podpowiedzi otwierają się w nowym oknie przeglądarki, bo są częścią naszego serwisu informacyjnego. Nie możesz otworzyć ich w oknie formularza, by nie zamknąć bezpiecznej sesji, podczas której wypełniasz formularz.

Gdy kliknięcie linku powoduje otwarcie nowej zakładki albo nowego okna przeglądarki, użytkownik powinien być na to wcześniej przygotowany. Najprościej możesz to osiągnąć przez uzupełnienie linku o taką informację, (np. „uwaga, link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki”) albo gdy umieścisz takie ostrzeżenie w atrybucie "title" linku, w kodzie HTML (niektóre systemy zarządzania treścią stron internetowych — CMS — pozwalają dodać takie informacje w kodzie).


 

 

Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}