W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nawigacja na stronach internetowych

Oprócz stosowania standardów sieciowych są też inne metody, które ułatwiają nawigację po stronach internetowych, szczególnie użytkownikom technologii asystujących.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule Nawigacja (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Prawidłowa struktura treści

Poprawne użycie nagłówków i list (semantycznych) ułatwia nawigację użytkownikom czytników ekranu. Czytniki umożliwiają odczytywanie nagłówków na podstronie, bez konieczności czytania całości treści, co przyspiesza ogólną orientację w tekście. W analogiczny sposób użytkownicy czytników mogą przechodzić po kolejnych listach na stronie i dostawać automatyczną informację o liczbie elementów, ktore tworzą daną listę.

Linki Przejdź do...

Tak zwane skip linki to linki wewnętrzne na danej podstronie, które kierują do miejsca oznaczonego odpowiednim identyfikatorem HTML. Najpopularniejszy z nich to: Przejdź do treści. Kieruje on od razu do treści głównej danej podstrony, pomijając na przykład całe menu. Link ten znajduje się najczęściej jako pierwszy element kodu danej podstrony. Dzięki temu użytkownik łatwo może go odnaleźć i użyć, także przy nawigacji samą klawiaturą.

<a href=”#main-content”>Przejdź do treści</a>

<article id=”main-content”>
<h1> Tytuł artykułu</h1>…

Skip linki możesz ukryć wizualnie. Trafisz na nie dopiero, gdy rozpoczniesz nawigację klawiaturą (gdy wciśniesz przycisk Tab na stronie, w górnej części pojawi się skip link: Przejdź do zawartości). Takie zachowanie skip linku umożliwiają style kaskadowe CSS:

#skip a
{
position:absolute;
left: -10000px;
top: auto;
width: 1px;
height: 1px;
overflow: hidden;
}

#skip a:focus
{
position: static;
width: auto;
height: auto;
}

Istotne obszary strony internetowej

Na każdej podstronie internetowej można zidentyfikować istotne obszary, które dzielą ją na logiczne części. Są to na przykład elementy nawigacyjne, główna zawartość, boczny pasek, stopka.

Użytkownicy czytników ekranu mogą w łatwy sposób (skrót klawiaturowy lub gest na ekranie dotykowym) przechodzić pomiędzy takimi obszarami, co ułatwia im nawigację.

Więcej informacji na temat tej techniki, znajdziesz w opisie Istotnych obszarów na stronach internetowych.

Elementy, które umożliwiają nawigację na więcej niż jeden sposób

Użytkownicy Internetu poruszają się po stronach internetowych w różny sposób — najczęściej za pomocą linków i opcji menu.  Niektórzy wolą znajdywać poszukiwane treści przez wyszukiwarkę, a jeśli jej nie ma, to poprzez mapę strony. Zadbaj, by zawsze możliwe było dotarcie do poszukiwanej informacji co najmniej dwiema drogami — np. poprzez linki lub opcje menu i wyszukiwarkę.


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}