W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nawigacja

Jakich rozwiązań to dotyczy

  • Strony internetowe
  • Aplikacje mobilne
  • Dokumenty

Dlaczego jest to ważne

Użytkownicy Internetu poruszają się po stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i w dokumentach w różny sposób. Wyszukiwanie informacji wzrokiem i klikanie w elementy kursorem myszki to tylko jeden ze sposobów. Osoby niewidome nawigują za pomocą czytników ekranu, które na przykład umożliwiają łatwą identyfikację nagłówków czy list i wykorzystanie ich jako elementów nawigacyjnych. Niektórzy użytkownicy nawigują głosowo lub wyłącznie przy użyciu klawiatury. Część osób woli przeglądać wszystko, podstrona po podstronie, a inni korzystać z wyszukiwarki. Wszystkich łączy jedno — oczekują nawigacji szybkiej, logicznej i prostej.

Spójność rozwiązań

Szczególnie w złożonych rozwiązaniach, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne czy obszerne dokumenty, użytkownicy potrzebują spójności.

Tworzą ją na przykład:

  • menu i wyszukiwarka — umieszczaj je w tym samym miejscu na wszystkich podstronach czy wszystkich ekranach;
  • wygląd elementów — stosuj jednakowy, gdy pełnią te same funkcje (np. linków, przycisków);
  • menu i formularze — jeśli spójnie działają na stronie lub w aplikacji.

Struktura treści i układu

Tworzą ją między innymi: nagłówki, listy, istotne obszary. Technologie asystujące przetwarzają informacje o strukturze, a osoby, które korzystają na przykład z czytników ekranu, wykorzystują ją do nawigacji. Bazując na strukturze, można tworzyć także dodatkowe rozwiązania, na przykład tworzyć linki do szybkiego przeskakiwania do logicznie odrębnych części strony — do treści głównej, do stopki, do wyszukiwarki.

Cała nawigacja i wszystkie jej elementy muszą być dostępne cyfrowo dla każdego użytkownika. To użytkownik powinien decydować do którego elementu, i w jaki sposób, chce dotrzeć oraz w jaki sposób go użyje.

Szczegółowe wytyczne


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}