W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Atrakcja dla miłośników ptaków. Wieża widokowa przy zbiorniku Goczałkowickim już dostępna

18.01.2023

Od początku roku można korzystać z 15-metrowej wieży widokowej w Wiśle Małej. To znakomity punkt do obserwowania i fotografowania awifauny. Budowę sfinansowano w ramach współprowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach projektu LIFE.VISTULA.PL.

Widok z drewnianej wieży widokowej. Krajobraz jeziora, pagórków o krzaków. Niebo zachmurzone. W lewym górnym roku logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść).

Znajdująca się przy drodze wojewódzkiej nr 939 drewniana wieża widokowa umożliwia obserwowanie ptaków, które już wkrótce zaczną budować gniazda na sztucznej wyspie powstałej na Jeziorze Goczałkowskim. Cenne przyrodniczo jezioro pokryte jest obszarami Natura 2000 Zbiornik Goczałkowicki – Ujście Wisły i Bajerki oraz Dolina Górnej Wisły. Zbudowana w 2020 roku sztuczna wyspa zwana Beczką stanowi siedlisko dla licznych gatunków – m.in. rybitwy rzecznej, śmieszki, czy mewy czarnogłowej.

Z wieży widokowej będą korzystać ornitolodzy i przedstawiciele służb ratowniczych monitorujących zbiornik. Koszt realizacji to prawie 754 tys. zł.

W ramach projektu zbudowano także ścieżkę edukacyjną i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej. Powstała też altana zlokalizowana przy samej wieży oraz druga altana w porcie w Wiśle Wielkiej, a także czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach.

Projekt LIFE.VISTULA.PL prowadzony jest od 2018 r. przez RDOŚ w Katowicach we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na Rzecz Ziemi. Do kluczowych zadań projektu należy budowa infrastruktury turystycznej oraz edukacja na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły.

Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

{"register":{"columns":[]}}