W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EMAS pierwszym krokiem w kierunku Gospodarki obiegu zamkniętego

09.12.2022

Konferencja: „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS”

Podczas konferencji „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS” zorganizowanej w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w dniu 2 grudnia 2022 r. wiceminister Małgorzata Golińska wręczyła przedstawicielom polskich firm certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.

Wydarzenie stanowiło podsumowanie wyników projektu zapobiegania zanieczyszczeniom, realizowanego przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji skierowanego do firm, które w strategiach ochrony środowiska koncentrują się na ciągłym zapobieganiu zanieczyszczeniom i marnotrawstwom u źródeł ich powstawania, zamykaniu obiegów materiałowych zgodnie z zasadami GOZ oraz wykazują się szeroko pojętymi działaniami prospołecznymi, wykraczającymi poza sferę ochrony środowiska.

Uczestnicy konferencji wysłuchali m.in. wykładów na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Polsce, oceny cyklu życia wyrobu (ang. LCA), analizy śladu węglowego w  praktyce biznesowej oraz wprowadzenia do tematyki związanej z systemem EMAS przygotowanego przez dr inż. Agnieszkę Tomaszewską- pełnomocnika ds. EMAS w MKIŚ. Przedstawiciel GDOŚ,  Monika Porębska wygłosiła prelekcję nt. roli EMAS we wspieraniu GOZ, w trakcie której na przykładach organizacji zarejestrowanych w EMAS zaprezentowane zostały możliwości praktycznego wykorzystania systemu zarządzania środowiskowego w odniesieniu do następujących kategorii:

  • ponowne wykorzystywanie ubocznych produktów procesowych
  • produkcja paliw alternatywnych
  • ograniczanie zużycia zasobów naturalnych
  • ocena cyklu życia produktów na etapie podejmowania decyzji
  • monitorowanie procesów gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie
  • działania edukacyjne
  • ekoinnowacje
  • redukcja śladu węglowego

Wskazując na rolę EMAS jako stymulatora eko-innowacji i narzędzie pozwalające skutecznie przygotować się do nowych wyzwań środowiskowych Monika Porębska przekonywała firmy do poczynienia kolejnego kroku na ścieżce budowania świadomości środowiskowej i   wdrożenia systemu ekozarządzania i audytu EMAS.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}