W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Genewa: postępowanie ws. Baltic Pipe przykładem dobrej współpracy międzynarodowej

02.12.2021

Drugiego dnia posiedzenia Grupy Roboczej ds. Oceny Oddziaływania na Środowisko i Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko pod auspicjami EKG ONZ odbyło się seminarium o zrównoważonej infrastrukturze. W imieniu Polski głos zabrała Marta Truszewska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Rząd flag różnych państw zawieszonych na białych masztach, pod nimi zielony trawnik. Na środku widać ogromne , drewniane krzesło. Wokół zielone drzewa.

W czwartek (2 grudnia) Przedstawicielka Polski, Marta Truszewska (GDOŚ) zaprezentowała na forum międzynarodowym przebieg postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko projektu Baltic Pipe.

To przykład dobrej współpracy pomiędzy trzema państwami – stronami pochodzenia, a czterema państwami – stronami narażonymi. Wystąpienie koncentrowało się na wyzwaniach, które zostały zidentyfikowane podczas postępowania, a także zastosowanych rozwiązaniach i korzyściach wynikających ze stosowania Konwencji z Espoo.

- Współpraca i wymiana informacji pomiędzy Punktami Kontaktowymi są kluczowymi elementami każdej procedury ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, a szczególnie w przypadku złożonych projektów infrastrukturalnych – podkreśliła Marta Truszewska.

Przedstawicielka Polski zwróciła uwagę na znaczenie umów bilateralnych, która ułatwiają prowadzenie postępowań.

- Znajomość i zrozumienie systemu OOŚ innych krajów, pomimo tej samej podstawy, czyli Konwencji z Espoo jest niezwykle istotne. Doświadczenie Polski pokazuje, że rozwiązaniem pośrednim może być wypracowanie ścisłych zasad współpracy w ramach umowy bilateralnej – tłumaczyła Truszewska.

Celem seminarium tematycznego była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie ustawodawstwa i praktyki wdrażania Konwencji z Espoo i Protokołu strategicznego. Ma to usprawnić implementację obu traktatów. Czwartkowe seminarium składało się wystąpień delegacji poszczególnych państw – Polski, Norwegii, Ukrainy i Uzbekistanu, a także przedstawicieli EKG ONZ, Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), WHO, International Association for Impact Assessment, Organization for Security and Co-operation in Europe czy Environment Network i in. podmiotów.

Wszystkie prezentacje będą dostępne na stronie EKG ONZ.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}