W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak rozpoznać inwazyjne gatunki obce? Cykl szkoleń Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

17.11.2021

Od początku listopada GDOŚ realizuje szkolenia dotyczące inwazyjnych gatunków obcych (IGO) uznanych za stwarzające zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej. Szkolenia są kolejnym etapem realizacji ważnego projektu.

IGO

Szkolenia organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska skierowane są m.in. do przedstawicieli parków narodowych, parków krajobrazowych, służb celnych, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, Lasów Państwowych, PGW Wody Polskie, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz pracowników naukowych i organizacji zajmujących się problematyką występowania inwazyjnych gatunków obcych.

Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji uczestników w zakresie identyfikowania i eliminacji inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej, a także zaprezentowanie podstaw prawnych dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się IGO.

18 grudnia 2021 wejdzie w życie Ustawa o gatunkach obcych uzupełniająca przepisy unijne zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r., określająca ramy prawne, które dotyczą przeciwdziałania rozprzestrzeniania się IGO w przyrodzie.

Więcej informacji na temat IGO można znaleźć na stronie poświęconej inwazyjnym gatunkom obcym.

Szkolenia realizowane są w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0100/16 pn. Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną, którego realizacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. 

{"register":{"columns":[]}}