W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nagroda Krajobrazowa Rady Europy przyznana

26.11.2021

Projekt zrealizowany przez Fundację della Misericordia Maggiore z Bergamo (Włochy) otrzymał Nagrodę Krajobrazową Rady Europy. Wśród kandydatów do Nagrody był także projekt zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Bergamo

Tym razem powód do radości mają Włosi. Ich projekt został uznany za najlepszy w Europie.
23 listopada odbyła się sesja Nagrody Krajobrazowej Rady Europy (2020-2021). Nagroda przyznawana jest na podstawie art. 11 Konwencji Krajobrazowej Rady Europy (wcześniej Europejskiej Konwencji Krajobrazowej), w celu wyróżnienia inicjatyw, które podejmowane są na rzecz ochrony jakości krajobrazu i związane mogą być z tworzeniem nowych krajobrazów, podnoszeniem wartości krajobrazowych lub odnową zdewastowanych terenów. Nagroda Krajobrazowa Rady Europy jest przyznawana za zgodność z pracami Rady Europy na rzecz praw człowieka, demokracji i zrównoważonego rozwoju, w związku z tym wysoko cenione są projekty, w które zaangażowane są lokalne społeczności.

Projekt z Bergamo

W tym roku Komitet Ministrów Rady Europy główną nagrodę przyznał projektowi zrealizowanemu przez Fundację della Misericordia Maggiore z Bergamo pn.: "Bioróżnorodność w mieście: Bergamo i dolina Astino". Projekt ten łączy tradycję prowincji Bergamo i otwartość na nowe wyzwania przyszłości. Kontynuując dzieło zapoczątkowane przez mnichów klasztoru znajdującego się w dolinie Astino, autorzy projektu opracowali współczesne metody gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie, które promują bioróżnorodność. W ramach projektu przywrócono dziedzictwo kulturowe, wzmocniono więzi społeczne, oraz utworzono nowe miejsca pracy związane z lokalnym krajobrazem.

Przyznano również 5 wyróżnień specjalnych Nagrody Krajobrazowej Rady Europy dla projektów z następujących państw: Bułgarii, Finlandii, Słowacji, Słowenii i Turcji.

Polski kandydat

Komitet Rady Ministrów RE docenił także pozostałe projekty, uznając je za bardzo wartościowe inicjatywy będące źródłem inspiracji w zakresie zarządzania krajobrazem. W tej grupie znajduje się również zgłoszony przez Polskę projekt pn.: „Ochrona cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszarów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”, zrealizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Projekt zakładał zachowanie, odtworzenie oraz kompleksową ochronę krajobrazu na około 100 ha cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych – muraw kserotermicznych i naskalnych położonych na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Ważnym elementem projektu była aktywizacja lokalnej społeczności poprzez zwiększenie świadomości krajobrazowej oraz zachęcanie do kontynuacji kultury wypasu owiec i kóz na terenach Jury. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska oraz ciepłolubne jurajskie siedliska to unikatowe krajobrazy, w których zawarte jest piękno przyrody oraz tradycje lokalnych społeczności, i jako takie wymagają naszej szczególnej uwagi.

Projekt ten, jako polski kandydat do Nagrody Krajobrazowej Rady Europy, został wyłoniony w Konkursie na Polską Nagrodę Krajobrazową 2020 przyznawaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W 2013 r. Nagrodę Krajobrazową Rady Europy otrzymał polski projekt zrealizowany przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych pn.: „Zachowanie wartości krajobrazowych i ekologicznych doliny nizinnej rzeki Szprotawa – użytek ekologiczny Przemkowskie Bagno - Przemkowski Park Krajobrazowy."

Więcej informacji

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}