W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe organizacje z certyfikatem EMAS

06.12.2023

W tym roku dwa kolejne podmioty zostały włączone do systemu EMAS. Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Centrum Prasowym Foksal. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia ekspertów nt. systemu EMAS, w tym w kontekście nowej dyrektywy unijnej w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Widok sali konferencyjnej. Na pierwszym planie uczestnicy zwróceni twarzami do przemawiającego Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Andrzej Szwedy - Lewandowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który podkreślił, że system EMAS to najbardziej wiarygodny system zarządzania środowiskowego.

- Cieszę się, że w tym dążeniu do zrównoważonego rozwoju kolejne podmioty korzystają z możliwości, które daje EMAS. Dziś jest to najbardziej wiarygodny system zarządzania środowiskowego, a obecność organizacji w rejestrze oznacza rzetelne podejście do polityki środowiskowej. Zaangażowanie we wprowadzanie rozwiązań na rzecz redukcji emisji, efektywnego wykorzystania zasobów, optymalizacji procesów sprawia, że przyczyniamy się do ograniczania negatywnego wpływu na środowisko naturalne – zaznaczył Andrzej Szweda-Lewandowski.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uroczyście wręczył certyfikaty przedstawicielom dwóch firm:

    • Domel Sp. z o.o.
    • Aneks Polska Sp. z o.o.

Nowe wymagania unijne w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw

W części wykładowej uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać ekspertów zajmujących się systemem zarządzania środowiskowego od wielu lat.

Prof. dr hab. inż. Alina Matuszak-Flejszman, członkini Polskiego Forum Zarządzania Środowiskowego, wygłosiła prelekcję pt. „Raportowanie środowiskowe w ramach EMAS, ESG i CSR”. Kierownik Katedry Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu omówiła wytyczne i wymagania dotyczące raportowania niefinansowego oraz przedstawiła narzędzia wykorzystywane w raportowaniu środowiskowym. Wśród korzyści raportowania niefinansowego, które odnieść może przedsiębiorstwo, prof. Alina Matuszak-Flejszman wyróżniła m.in.: poprawę reputacji organizacji, udoskonalenie procesów i systemów zarządzania, wzrost lojalności pracowników i poprawę relacji z organami legislacyjnymi. Wystąpienie było więc nakierowane na przedstawicieli pionów zajmujących się systemami zarządzania środowiskowego w swoich organizacjach.

Grzegorz Ścibisz, pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Tauron Wytwarzanie S. A., a także członek zarządu Polskiego Forum Zarządzania Środowiskowego, omówił kwestie związane z wdrażaniem postanowień dyrektywy CSRD w systemach zarządzania środowiskowego. Podczas prezentacji pt. „Nowe obowiązki prawne dotyczące raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju” scharakteryzowane zostały elementy podlegające raportowaniu wewnątrz każdego z trzech obszarów ESG: środowiskowym (E – enviroment), społecznym (S – social) i ładu korporacyjnego (G – governance). Prelegent przedstawił także Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) we wszystkich trzech obszarach. Poruszony został też temat obowiązków, które wynikać będą z projektowanej dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDD, CS3D).

Podsumowanie działań Komisji Europejskiej dotyczących systemu EMAS

Na zakończenie Gali prelekcję wygłosili przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Marta Bociek, główny specjalista ds. EMAS w GDOŚ, streściła kwestie omawiane podczas Forum Organów Właściwych (Forum Competent Bodies). Ponadto przedstawione zostały rozwiązania popularyzujące system zarządzania środowiskowego EMAS stosowane w innych krajach (np. katalońska nagroda za najlepszą deklarację środowiskową) oraz problemy, z którymi mierzą się niektóre państwa (np. brak weryfikatorów środowiskowych na Łotwie). W prezentacji wspomniano też o nowej wersji Przewodnika EMAS przyjętej w listopadzie 2023. Dokument przystępnie opisuje proces rejestracji, a także pokazuje organizacjom, w jaki sposób mogą przyczynić się do kreowania bardziej zrównoważonych modeli produkcji i konsumpcji.

Małgorzata Stelmaszczyk z MKiŚ omówiła prezentację Mirabeli Lupaescu – Specjalistki Komisji Europejskiej ds. polityki związanej ze zmianami klimatycznymi i energią. Z wystąpienia można było dowiedzieć się więcej nt. działań podejmowanych przez KE ws. EMAS, wśród których wymienić można: usprawnienie procedury rejestracji w EMAS; poprawę powiązań z innymi systemami zarządzania środowiskowego oraz prywatnymi i publicznymi inicjatywami; wzmocnienie powiązań między EMAS a innymi politykami i przepisami europejskimi; wzmocnienie bazy wiedzy EMAS i refleksja nad przyszłością systemu.

Na uroczystości obecni byli m.in. dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Łukasz Rejt, przedstawiciele Polskiego Forum Zarządzania Środowiskowego oraz przedstawiciele organizacji zarejestrowanych w systemie EMAS.

O EMAS

System EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to unijny system ekozarządzania i audytu, który jest jednym z narzędzi opisujących sposób zarządzania środowiskowego w organizacjach. Od początku jego istnienia zarejestrowały się w nim tysiące przedsiębiorstw i instytucji z całej Europy. Organizacje zarejestrowane w EMAS cyklicznie poddają ocenie swój wpływ na środowisko i wdrażają kompleksowe rozwiązania w obszarze ochrony środowiska.

Rolą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest rozpatrywanie wniosków organizacji o wpisanie do rejestru i przedłużenie rejestracji, a także edukowanie i udzielanie informacji na temat systemu EMAS.

Więcej o EMAS: https://www.gov.pl/gdos/emas.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}