W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zabezpieczyć firmę przed ryzykiem kar za przestępstwa przeciwko środowisku ?

26.08.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej, która zacznie obowiązywać od 1 września 2022 r. wprowadza nowe zasady oraz narzędzia, pozwalające na egzekwowanie odpowiedzialności karnej od podmiotów zbiorowych.

Drewniany młotek na rozmytym tle. Widok z przodu z selektywną ostrością, w lewym górnym rogu (na białym tle) logo EMAS.

Wszczęcie i prowadzenie postępowania przeciwko podmiotowi zbiorowemu nie będzie już uzależnione od uprzednio wydanego orzeczenia względem osoby fizycznej powiązanej z tym podmiotem. 

Wśród  katalogu sankcji ustalanych w przypadku stwierdzenia odpowiedzialności podmiotu zbiorowego znajdują się m.in. kary finansowe, zakaz promocji i reklamy, zakaz wytwarzania lub sprzedawania określonych wyrobów albo świadczenia określonych usług, zakaz korzystania z dotacji, subwencji i innego wsparcia środkami publicznymi, zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne czy podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Szczególnie dotkliwe konsekwencje przewidziane za przestępstwa przeciwko środowisko mogą ponieść przedsiębiorstwa z sektora zbierania lub przetwarzania odpadów lub eksploatacji instalacji wymagających uzyskania pozwolenia. Orzeczenie kary pieniężnej stanowi w tym przypadku przesłankę obligatoryjnej odmowy wydania np. pozwolenia zintegrowanego czy zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Jak  skutecznie przygotować się do nadchodzących zmian i zabezpieczyć  firmę przed ryzykiem kar środowiskowych?

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie analizy ryzyka środowiskowego, kolejnym sprawdzenie, czy spółka z należytą starannością  realizuje obowiązki wynikające z przepisów prawa ochrony środowiska a następnie upewnienie się, że posiada system, który zapewnia zgodność działań  z obowiązującymi  przepisami.
Najskuteczniejszym i najbardziej wiarygodnym systemem zarządzania środowiskowego, który pozwala organizacji na bieżąco identyfikować ewentualne ryzyka i odpowiednio na nie reagować jest system ekozarządzania i audytu EMAS.
Dzięki udziałowi organów administracji publicznej w procesie weryfikacji przestrzegania przez organizacje uczestniczące w systemie przepisów o ochronie środowiska, przedsiębiorcy zyskują pewność, że ich działalność jest zgodna z obowiązującym prawem. 
EMAS pomaga stworzyć kulturę organizacyjną, w której działania środowiskowe są ukierunkowane na wyższą wydajność, przejrzystość i odpowiedzialność, natomiast kadra kierownicza angażuje się w ciągłą poprawę aspektów środowiskowych, aktywizując również pracowników. 

System zapewnia sprawne funkcjonowanie mechanizmów kontroli wewnętrznej w obszarze środowiskowym. Dzięki niezależnym audytom, przeprowadzanym przez certyfikowane podmioty kadra zarządzająca otrzymuje informację zwrotną dotyczącą skuteczności wprowadzonych procedur i kultury wewnętrznej oraz rekomendacje pozwalające na przeprowadzenie efektywnych zmian. 

Stały monitoring sprawia, że organizacja minimalizuje ryzyko wystąpienia sytuacji, które mogą ją narazić na kary za nieprzestrzeganie wymagań środowiskowych  i dysponuje dowodami prośrodowiskowej działalności, charakteryzującej się wydajnym gospodarowaniem surowcami i energią. 
Zyskuje również liczne dodatkowe korzyści, z których najbardziej wymierne to: wzrost zaufania klientów i wiarygodności firmy, redukcja kosztów działalności operacyjnej, wizerunek organizacji dbającej o środowisko naturalne i związana z tym przewaga konkurencyjna, poprawa jakości produktów i usług projektowanych z myślą o konieczności ochrony środowiska w trakcie całego ich cyklu życia czy  pozycja zaufanego partnera do współpracy przy realizacji projektów finansowanych ze środków krajowych i unijnych.


 

{"register":{"columns":[]}}