W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Organizacje z rodziny EMAS przygotowane do wyzwań związanych z raportowaniem niefinansowym i GOZ

14.12.2022

Organizacje z rodziny EMAS przygotowane do wyzwań związanych z raportowaniem niefinansowym i GOZ

„EMAS umożliwia firmom skuteczne przygotowanie się do nowych obowiązków związanych z ESG i transformacją w kierunku gospodarki cyrkularnej. Systematyzuje kwestie środowiskowe i pozwala zdobyć doświadczenie w ocenie wskaźników opisujących działalność organizacji. Dzięki EMAS można przewidywać szanse i ryzyka”. To wnioski debaty, jak odbyła się trzeciego dnia Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gospodarka o obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami” zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk w dniach 28-30 listopada 2022 r.

Sesję plenarną poświęconą EMAS otworzyło wystąpienie przedstawiciela GDOŚ, Moniki Porębskiej, pt.: „System Zarządzania i Audytu (EMAS) jako narzędzie wspierające proces raportowania niefinansowego i gospodarkę cyrkularną”.

Jak podkreśliła prelegentka, najnowsze wyniki badań oraz dane statystyczne akcentują znaczenie środowiskowego wymiaru funkcjonowania przedsiębiorstw i związanych z tym obszarów, które organizacje muszą uwzględniać w swojej działalności. Monika Porębska zwróciła także uwagę na wpływ kryteriów środowiskowych na finansowanie działalności firm oraz ich rozwój.

Wysoka ocena aspektów środowiskowych decyduje o tym, czy inwestycja jest zgodna z taksonomią. Banki, inwestorzy i ubezpieczyciele angażują się w konkretne przedsięwzięcie dopiero po potwierdzeniu, że spełnia ono co najmniej jeden z 6 celów środowiskowych. Dlatego uporządkowane kwestie środowiskowe stają się kluczowe dla każdej organizacji. System EMAS jest najskuteczniejszym narzędziem, które pozwala efektywnie zarządzać aspektami środowiskowymi. Dzięki niemu można zbudować mocną pozycję firmy w ratingach ESG analizowanych przez instytucje finansowe. Ułatwia to przedsiębiorcom dostęp do finasowania” – mówiła przedstawicielka GDOŚ.

W panelu dyskusyjnym uzupełniającym prelekcję wzięli udział przedstawiciele organizacji zarejestrowanych w systemie: dr inż. Agnieszka Tomaszewska-pełnomocnik ds. systemu ekozarządzania i audytu EMAS w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Dariusz Gawlak – prezes zarządu Cementowni Warta S.A. Bartosz Wiśniewski – dyrektor pionu BHP w spółkach Erbud S.A. i ONDE S.A. oraz dr Alina Skorb-Gała – kierownik Wydziału ESG w Energa S.A.

Paneliści podzielili się doświadczeniami dotyczącymi praktycznych możliwości wykorzystania EMAS w kontekście gospodarki cyrkularnej i ESG.

Wśród przykładów działań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego wdrażanych przez organizacje zarejestrowane wymieniano:

  • Ponowne wykorzystywanie ubocznych produktów procesowych do produkcji paliw alternatywnych;
  • Ograniczanie zużycia zasobów naturalnych poprzez podejmowanie działań w kierunku produkcji energii ze źródeł odnawialnych (biomasy) oraz zmniejszanie zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne;
  • Ocenę cyklu życia produktów na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych;
  • Monitorowanie procesów gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie za pomocą innowacyjnych narzędzi informatycznych;
  • Działania edukacyjne dotyczące zagadnień gospodarowania odpadami.

Uczestnicy panelu zgodnie uznali, że dzięki wdrożeniu systemu ekozarządzania i audytu EMAS firmy nie muszą obawiać się nowych obowiązków związanych z raportowaniem niefinansowym i gospodarką obiegu zamkniętego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}