W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przepisy przejściowe dotyczące zwierząt domowych i zapasów IGO

Podstawa prawna: art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1-5, art. 55 i art. 59 ust. 2 ustawy o gatunkach obcych; art. 31 i art. 32 rozporządzenia UE.

Zwierzęta domowe

Posiadacz zwierzęcia domowego przetrzymywanego w celach niekomercyjnych przed umieszczeniem tego gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski w terminie 6 miesięcy od umieszczenia gatunku na tej liście (albo w przypadku dotychczasowych IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski – w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 18 czerwca 2022 r.) powinien:

  1. złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na:
    1. przetrzymywanie zwierzęcia IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii i jego przywożenie do Unii, wywożenie z Unii lub przemieszczanie w granicach Unii;
    2. przetrzymywanie zwierzęcia IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski i jego transport albo
  2. przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo
  3. uśmiercić zwierzę.

Posiadacze zwierząt domowych, którzy uzyskali na podstawie dawnego art. 120 ustawy ochronie przyrody zezwolenie na przetrzymywanie:

  1. IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, nie są zobowiązani do wystąpienia o nowe zezwolenie. Zezwolenia te zachowują ważność do czasu wykonania czynności, których dotyczy zezwolenie.
  2. IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii, są zobowiązani do uzyskania nowego zezwolenia do terminu wygaśnięcia starych zezwoleń – do czasu upływu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 19 grudnia 2022 r.).

Zapasy IGO

Uwaga: Obecnie przepisy przejściowe dotyczące zapasu IGO mają zastosowanie jedynie do IGO uznanych za stwarzające zagrożenie dla Polski. W przypadku wszystkich IGO stwarzających zagrożenie dla Unii terminy wskazane poniżej upłynęły.

Zapas IGO to zgodnie z definicją zawartą w ustawie o gatunkach obcych - IGO przetrzymywany w celach komercyjnych, np. żółwie w sklepie zoologicznym, czy sadzonki drzew w szkółce ogrodniczej.

Posiadacz zapasu IGO nabytego przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski ma prawo bez zezwolenia:

  • w terminie 2 lat od umieszczenia gatunku na unijnej/krajowej liście (albo w przypadku dotychczasowych IGO stwarzających zagrożenie dla Polski od wejścia w życie ustawy o gatunkach obcych, tj. od 18 grudnia 2021 r.) – przetrzymywać lub przemieszczać ten IGO w celu:
    • sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia;
    • uśmiercenia zwierzęcia lub unieszkodliwienia rośliny;
  • w terminie roku od umieszczenia gatunku na unijnej/krajowej liście (albo od wejścia w życie ustawy o gatunkach obcych w przypadku dotychczasowych IGO stwarzających zagrożenie dla Polski, tj. od 18 grudnia 2021 r.) – przetrzymywać lub przemieszczać ten IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia.

Podmiot, który nabywa lub otrzymuje IGO od posiadacza zapasu IGO, powinien posiadać zezwolenie na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

  • Posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w obiekcie izolowanym oraz podejmować niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki IGO.
  • Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, to jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie lub roślinę unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Informację o uśmierceniu zwierzęcia lub unieszkodliwieniu rośliny należy przekazać do RDOŚ w terminie 7 dni.
{"register":{"columns":[]}}