W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raportowanie na temat działań zaradczych

Jakie informacje należy przekazać w raporcie? 

Podmioty przeprowadzające działania zaradcze powinny monitorować skuteczność działań i ich oddziaływanie na gatunki niedocelowe.

Podmioty niezwłocznie informują gminę o przeprowadzeniu działań zaradczych, przekazując następujące informacje:

  • nazwę podmiotu przeprowadzającego działania zaradcze,
  • miejsce przeprowadzenia działań zaradczych,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia działań zaradczych,
  • określenie środków zastosowanych w ramach działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów, które zostały zdegradowane, uszkodzone lub zniszczone przez IGO, wobec którego zastosowano te działania zaradcze,
  • liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni po przeprowadzeniu działań zaradczych,
  • określenie oddziaływania przeprowadzonych działań zaradczych na gatunki niedocelowe,
  • opis skuteczności przeprowadzonych działań zaradczych,
  • wysokość kosztów przeprowadzonych działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów, które zostały zdegradowane, uszkodzone lub zniszczone przez IGO, wobec którego zastosowano działania zaradcze.

W tym celu można skorzystać ze wzoru raportu.

Obowiązek przekazywania raportu do gmin nie dotyczy regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ), dyrektora parku narodowego (DPN), dyrektora urzędu morskiego (DUM) i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, ponieważ te organy wprowadzają dane bezpośrednio do Centralnego Rejestru Danych o IGO.

Gdzie gromadzone są dane z raportów?

Gmina przekazuje do RDOŚ raport o przeprowadzonych działaniach zaradczych na terenie gminy, w postaci elektronicznej zgodnie z powyższym wzorem, do dnia 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. RDOŚ wprowadza te dane do Centralnego Rejestru Danych o IGO.

Grafika przedstawia schemat przekazania raportu z działań zaradczych. W przypadku IGO podlegających szybkiej eliminacji, RDOŚ, DPN, DUM, GIRM niezwłocznie wprowadzają informacje o podjętych działaniach zaradczych do Rejestru IGO. W przypadku IGO rozprzestrzenionych na szeroką skalę, RDOŚ, DPN, DUM, GIRM do 31 marca wprowadzają informacje o podjętych działaniach zaradczych do Rejestru IGO. Natomiast inny podmiot odpowiedzialny za zwalczanie tych IGO, niezwłocznie informuje gminę o przeprowadzonych działaniach zaradczych. Następnie gmina w terminie do 31 stycznia przekazuje te dane we wzorze Excel do RDOŚ. RDOŚ wprowadza otrzymane dane do 31 marca do Rejestru IGO.

INFOGRAFIKA – Raport z działań zaradczych (Opis alternatywny infografiki)

{"register":{"columns":[]}}