W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacje w zakresie zapobiegania i rozprzestrzeniania się chorób rodzimych gatunków płazów i gadów

Chorobotwórczy grzyb Batrachochytrium salamandrivorans (dalej „Bsal”), który stanowi bardzo poważne zagrożenie dla płazów ogoniastych w Europie, został stwierdzony w środowisku przyrodniczym w Belgii, Holandii i Niemczech. W Holandii populacja salamandry plamistej (Salamandra salamandra) spadła o  99,9 % i nadal się nie odbudowała. Ponadto grzyb ten zainfekował traszkę zwyczajną (Lissotriton vulgaris) i traszkę górską (Ichthyosaura alpestris). Istnieją także inne patogeny takie jak Batrachochytrium dendrobatidis czy wirusy (Ranavirus), groźne dla herpetofauny.

W celu uniknięcia strat w europejskich populacjach płazów, Stały Komitet Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (tzw. Konwencji Berneńskiej) przyjął:

oraz

W związku z powyższym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaleca podejmowanie następujących działań, aby zapobiec chorobom płazów i gadów:

  • włączanie kontroli stanu zdrowia herpetofauny do monitoringu, badań i inwentaryzacji populacji płazów i gadów,
  • stosowanie odpowiednich środków ostrożności, aby nie dochodziło do ewentualnego rozprzestrzeniania się chorób płazów i gadów pomiędzy poszczególnymi populacjami,
  • prowadzenie badań z zakresu biologii, epidemiologii i zapobiegania nowym patogenom płazów i gadów, niedawno stwierdzonym w Europie,
  • podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń wynikających z wypuszczania gatunków obcych do środowiska m.in. w aspekcie rozprzestrzeniania się nowych chorób niebezpiecznych dla rodzimej przyrody,
  • informowanie regionalnych dyrektorów ochrony środowiska o stwierdzeniu Bsal lub o pogorszeniu się stanu zdrowia dzikich populacji gadów i płazów.

Dodatkowe cenne wskazówki dotyczące zawarte są w opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Ponadto w związku z zagrożeniem Bsal została wydana decyzja Komisji UE nr 2018/320 dotycząca środków ochrony zdrowia zwierząt w handlu wewnątrzunijnym płazami ogoniastymi oraz przy wprowadzaniu tych zwierząt do Unii.

Materiały

rekomendację nr 176 (2015) ws. zapobiegania i kontroli grzyba powodującego chytridiomikozę Batrachochytrium salamandrivorans (dalej „Bsal”)
Rec(2015)176E-Bsal​_news​_image.pdf 0.17MB
rekomendację nr 197 (2017) [EP2] ws. środków bezpieczeństwa biologicznego dla zapobiegania i rozprzestrzeniania się chorób gatunków płazów i gadów, oraz mając na uwadze potencjalne zagrożenie rodzimej herpetofauny przez Bsal i inne patogeny
Rec-2017-Biosafety​_Measures​_Prevention​_of​_amphibian​_and​_reptile​_species​_diseases​_news​_image.pdf 0.03MB
opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
opinia-PROP---Bsal-2018​_news​_image.pdf 0.81MB
{"register":{"columns":[]}}