W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skowronek

17.04.2024

W naszych „Ptasich trelach” czas na skowronka.

Jest jednym najbardziej znanych ptaków. Rozpoznawalność zawdzięcza powszechności występowania oraz donośnemu śpiewowi, który rozbrzmiewa niemal nad każdym polem przez całą wiosnę.

Jak wygląda

Długość ciała skowronka to 18-19 cm. Skromnie ubarwiony ptak nieco większy od wróbla. Upierzenie brunatnoszare, ciemno plamkowane z wierzchu, spód białawy z kreskowaną piersią.

Jak śpiewa

Jego śpiew to przepiękna melodia złożona z wielu zawiłych zwrotek. Wsłuchując się w ten głos można dostrzec tam zwroty akcji godne najlepszych dramaturgów. To swoje granie rozpoczyna nie od razu po starcie z ziemi. Śpiew słychać dopiero na wysokości około 10-20 metrów. Wówczas zawisa w powietrzu, a następnie po wykonaniu całego repertuaru, jaki miał zaplanowany, wznosi się jeszcze wyżej i, co ciekawe, dalej śpiewa. Właśnie ta umiejętność, śpiewania na wdechu oraz wydechu, pozwala mu wznosić się nawet na 100 – 200 metrów.

Ciekawostki

  • Samce nie są dobrymi ojcami. W czasie, gdy samica wysiaduje jaja, samiec śpiewając zwabia do siebie inne wybranki.
  • Skowronek to ptak wędrowny. W naszym kraju pierwsze skowronki można już obserwować nawet w pierwszej dekadzie lutego, w zależności od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia w tym czasie.

Źródło informacji: https://otop.org.pl/?s=skowronek, http://ptaki.info/skowronek i https://www.ekologia.pl/srodowisko/skowronek-opis-wystepowanie-i-zdjecia-ptak-skowronek-ciekawostki/

Wideo

{"register":{"columns":[]}}