W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Suseł moręgowany znów w Polsce

16.03.2021

Renaturyzacja ekosystemów to szereg różnych procesów prośrodowiskowych. Do jednych z najbardziej skomplikowanych zagadnień należy reintrodukcja gatunków roślin i zwierząt. Przykładem takich skutecznych działań jest reinstroduckja susła moręgowanego w Polsce.

Mały zwierzak futerkowy siedzi na kamieniu, za nim widać źdźbła trawy.

Reintrodukcja jest jedną z metod restytucji gatunku, czyli odbudowywania jego populacji na wskazanym obszarze. W naszym kraju  z powodzeniem reintrodukowany został m.in. suseł moręgowany (Spermophilus citellus).
Jest to niewielkich rozmiarów wiewiórka naziemna, której masa z reguły nie przekracza 350 gramów, a długość tułowia 23 centymetrów. Ogon jest stosunkowo krótki - około 1/4 długości tułowia. Ciało susła moręgowanego pokryte jest krótką, szarobrązową sierścią, przy czym strona brzuszna, podgardle oraz obwódki oczu są wyraźnie jaśniejsze, żółtokremowe. Sierść na ogonie jest dłuższa niż na pozostałych częściach ciała.
Suseł zamieszkuje tereny Europy Środkowej i Wschodniej.

Gatunek ten zniknął z obszarów Polski wskutek zmiany użytkowania gruntów (zaorywanie pastwisk i ugorów, porzucanie i zarastanie gruntów rolnych, przerywanie korytarzy ekologicznych). Ostatnie osobniki susła w Polsce były odnotowywane w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie, pomimo działań ochronnych, cała jego środkowoeuropejska populacja jest zagrożona.

Od 2000 roku Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, przy współpracy wielu innych organizacji, instytucji i osób, m.in. Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, a także pracowników uniwersytetów z Poznania i Opola, realizuje Program „SUSEŁ".
Podstawowym celem prowadzonych działań, jest przywrócenie polskiej populacji susła moręgowanego w granicach jego dawnego zasięgu - w województwach śląskim, opolskim, dolnośląskim i częściowo w lubuskim.

W ramach programu „SUSEŁ" sprowadzono przedstawicieli gatunku z Węgier. Następnie na terenie Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego rozpoczęto hodowlę tych niewielkich gryzoni. Kolejnym krokiem było wypuszczenie zwierząt na wolność z założeniem przywrócenia susła moręgowanego rodzimej faunie.

Działania Towarzystwa doprowadziły do utworzenia już czterech stanowisk: w Kamieniu Śląskim (opolskie), Głębowicach (dolnośląskie), Jakubowie Lubińskim (dolnośląskie) oraz Rościsławicach (dolnośląskie). W Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie żyje połowa polskiej populacji susła moręgowanego.

Suseł moręgowany objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Według Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzonego przez GIOŚ - w Polsce w 2018 r. - żyło prawie 1500 osobników tego gatunku w Polsce.

Źródła:
Podręcznik metodyczny Natura 2000 – Tom 6 gatunki zwierząt z wyjątkiem ptaków
Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych
European Environment Agency (EEA)
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” 
Reintrodukcja susła moręgowanego w Polsce

{"register":{"columns":[]}}