W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgłaszanie nowych stanowisk IGO do gminy

Jak zgłosić nowe stanowisko IGO? 

Informacje o znanych stanowiskach IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski na terenie Polski są dostępne na portalu Geoserwis.

Kto stwierdzi obecność tych gatunków w środowisku na nowych stanowiskach niezwłocznie zgłasza ten fakt gminie.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego;
  2. nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  3. liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
  4. miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  5. fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.

Zgłoszenia można przekazać do gminy na piśmie albo w formie elektronicznej, np. na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres poczty elektronicznej.

W tym celu można skorzystać ze wzoru zgłoszenia.

Co dalej dzieje się z moim zgłoszeniem?

Następnie gmina przekazuje zgłoszenie zgodnie z powyższym wzorem organowi właściwemu do wprowadzenia tych danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO:  regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (RDOŚ), dyrektorowi parku narodowego (DPN), dyrektorowi urzędu morskiego (DUM) lub Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (GIRM). Dane o stwierdzeniach IGO wprowadzone do Rejestru są widoczne w Geoserwisie.

Po wprowadzeniu danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO, gmina informuje podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych o stwierdzeniu obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski rozprzestrzenionego na szeroką skalę oraz o konieczności przeprowadzenia działań zaradczych.

Grafika przedstawia schemat postępowania w przypadku stwierdzenia obecności IGO w środowisku. Schemat rozpoczyna się od osoby zgłaszającej, która przesyła niezwłocznie zgłoszenie papierowe lub elektronicznie (np. email) do gminy. Gmina przekazuje to zgłoszenie elektronicznie, w szablonie Excel do instytucji odpowiedzialnych: RDOŚ, DPN, DUM, GIRM. Przekazanie następuje niezwłocznie w przypadku IGO podlegających szybkiej eliminacji, albo w 7 dni od końca kwartału w przypadku IGO rozprzestrzenionych na szeroką skalę. Instytucje odpowiedzialne wprowadzają informacje o stwierdzeniu IGO do Rejestru IGO. Czynią to niezwłocznie w przypadku IGO podlegających szybkiej eliminacji, albo w 3 miesiące w przypadku IGO rozprzestrzenionych na szeroką skalę. Stwierdzenie IGO wprowadzone do Rejestru IGO jest widoczne w Geoserwisie. Następnie RDOŚ zawiadamia gminę o wprowadzeniu stwierdzenia IGO do Rejestru IGO. Gmina zawiadamia podmiot odpowiedzialny za zwalczanie o obowiązku podjęcia działań. Końcowy element grafiki dotyczy podmiotu odpowiedzialnego za zwalczanie. Podejmuje on działania zaradcze albo w przypadku gdy jest podmiotem prywatnym może złożyć wniosek do gminy o przejęcie tego obowiązku.

INFOGRAFIKA – Stwierdzenie obecności IGO w środowisku (Opis alternatywny infografiki)

Co w przypadku gdy na danym stanowisku nie będzie już IGO?

Jeżeli podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych (inny niż dyrektor parku narodowego, dyrektor urzędu morskiego i GIRM) stwierdzi nieobecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski w miejscu wskazanym w Centralnym Rejestrze Danych o IGO, informuje o tym RDOŚ.

Podstawa prawna: art. 15-17 ustawy o gatunkach obcych.

 

{"register":{"columns":[]}}