W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwolnienie z audytu energetycznego dla organizacji z EMAS

17.09.2021

Urząd Regulacji Energetyki (URE), we wrześniu 2020 roku, opublikował wyjaśnienia dotyczące zwolnienia dużych przedsiębiorstw, które posiadają wdrożony system ekozarządzania i audytu EMAS z obowiązkowych audytów energetycznych (sporządzanych co 4 lata).

Zbliżenie na dłoń mężczyzny, który piórem podpisuje dokument. Z lewej strony logotyp EMAS.

Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy, możliwe jest zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku przeprowadzania, co 4 lata audytu energetycznego przedsiębiorstwa pod pewnymi warunkami, m.in. jeśli posiada system ekozarzadzania i audytu EMAS (wdrożony system ekozarządzania i audytu (EMAS), o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS).

Do podstawowych warunków skorzystania z tego zwolnienia należy posiadanie aktualnego wpisu do rejestru EMAS, przeprowadzenie przeglądu energetycznego i uwzględnienie aspektów energetycznych w swoim systemie EMAS. Szczegółowe warunki i zasady zwolnienia dużego przedsiębiorstwa z audytów energetycznych.

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej przedsiębiorstwo zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa (art 38 ust. 1 pkt 2) musi zawiadomić Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w ciągu 30 dni od dnia przeprowadzenia audytu w ramach systemu EMAS, o jego wykonaniu. Zawiadomienie należy złożyć nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym przedsiębiorca jest obowiązany do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

W przesłanym zawiadomieniu znajdują się następujące niezbędne informacje:

  • termin przeprowadzenia audytu,
  • nazwa podmiotu przeprowadzającego audyt,
  •  wielkość szacowanych oszczędności energii wynikających ze wskazanych przedsięwzięć,
  • okres uzyskiwania tych oszczędności (tj. przez ile lat będą uzyskiwane) .

W przypadku wątpliwości i dodatkowych pytań zachęcamy organizacje zarejestrowane w EMAS  do kontaktu z Departamentem Efektywności Energetycznej i Kogeneracji URE.

INFORMACJA

Wszystkie organizacje zarejestrowane w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), które skorzystały z możliwości zwolnienia z audytu energetycznego poprzez EMAS lub w przyszłości zamierzają z niej skorzystać, prosimy o informację na adres mailowy: emas@gdos.gov.pl. Informacja przyczyni się do potwierdzenia słuszności stosowania takich rozwiązań.

Materiały

Wzór zawiadomienia o audycie
Wzor​_zawiadomienia​_o​_audycie-1.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}