W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego

02.08.2018

Lawinowo rośnie liczba wydawanych przez GITD świadectw kierowcy. To tylko jedna ze spraw poruszonych na 11 posiedzeniu Społecznej Rady Konsultacyjnej, które odbyło się 1 sierpnia w siedzibie GITD w Warszawie.

W spotkaniu z kierownictwem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i przedstawicielem Ministerstwa Infrastruktury Łukaszem Smółką uczestniczyło blisko 30 przedstawicieli organizacji zrzeszających przewoźników.

- Cieszę się, że tak licznie Państwo przybyliście na to posiedzenie, choć jest sezon urlopowy. Staramy się spotykać minimum raz na trzy miesiące. Inspekcja Transportu Drogowego współpracuje z przewoźnikami a wszystkie nasze działania podejmowane są po to, żeby wspierać Państwa - powiedział na wstępie Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Spotkania Społecznej Rady Konsultacyjnej umożliwiają bezpośredni kontakt przewoźnikom z ITD, ale też dla Inspekcji stanowią ważną możliwość rozmowy o problemach, z którymi borykają się przedsiębiorcy. To okazja do informowania przewoźników o działaniach, których celem jest pomoc przedsiębiorcom.

Przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji zapewnić mają m.in. zmiany w prawie. Jak poinformował Łukasz Bryła, zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, GITD wystąpi ze szczegółową propozycją surowszych kar za jazdę przeciążonymi pojazdami o masie do 3,5 tony. Główny Inspektor zwróci się też do Ministerstwa Infrastruktury o ułatwienie dostępu do uzyskania zezwolenia kategorii I.

Podczas spotkania poinformowano również, że Biuro Transportu Międzynarodowego planuje wprowadzić nowe rozwiązania. Dyrektor BTM - Małgorzata Wojtal - Białaszewska poinformowała, że w przyszłym roku uruchomiony ma zostać nowy system informatyczny dla biura. Inspektorat chce usprawniać pracę, tym bardziej, że zgłaszanych jest coraz więcej spraw. Dla przykładu, rośnie - i to lawinowo - liczba wydawanych świadectw kierowcy. Szacuje się, że w tym roku zostanie wydanych ok. 70 tysięcy tych dokumentów, podczas gdy w roku ubiegłym wydano ok. 60 tysięcy świadectw kierowcy.

Inspekcja Transportu Drogowego rozwija współpracę międzynarodową. Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Urszula Nowinowska zwróciła uwagę na szkolenia realizowane przez GITD w Polsce, jak również warsztaty międzynarodowe z udziałem polskiej Inspekcji. W ostatnim czasie odbyły się kontrole międzynarodowe i rozmowy na temat procedur stosowanych we Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Podpisano tzw. mapę drogową pomiędzy Polską a Kazachstanem, zakończony został również projekt międzynarodowej współpracy bliźniaczej na rzecz Ukrainy.

- Polscy przewoźnicy są bardzo ważną grupą dla gospodarki. Wytwarzają 12% Produktu Krajowego Brutto, stanowiąc dużą konkurencję dla zagranicznych firmy transportowych - powiedział Łukasz Smółka.

Andrzej Najmanowicz, Zastępca Dyrektora Biura Prawnego i Hubert Jednorowski, Dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego omówili z kolei kwestie prawne związane m.in. z kontrolą legalności działania firm spedycyjnych, nową ustawą o transporcie drogowym, zmianami zasad odpowiedzialności zarządzającego transportem i kontrolą pojazdów o masie do 3,5 tony.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 14:19 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 14:19 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}