W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

32. posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD

10.05.2023

Z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura odbyło się 32. posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego. Z przedstawicielami środowiska branży transportowej rozmawiano m.in. o jej kondycji w Polsce, działaniach na rzecz zwalczania nielegalnych praktyk w transporcie i kontrolach przedsiębiorstw z białoruskim i rosyjskim kapitałem.

32. posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. Na zdjęciu kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wszyscy siedzą za stołem. Minister Adamczyk trzyma mikrofon, mówi. Z tyłu ścianka ITD.

Społeczna Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym Głównego Inspektora. Spotykamy się cyklicznie, konsultujemy zmiany przepisów, Państwo zgłaszają problemy, na które staramy się reagować również w ramach współpracy ze służbami z innych państw

– rozpoczął spotkanie Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że Społeczna Rada Konsultacyjna, działająca przy GITD, to znakomite forum, aby nie tylko wymienić uwagi, ale przede wszystkim omówić bieżącą sytuację.

Dziękuję za współpracę, za wspieranie Ministerstwa Infrastruktury od jesieni 2015 roku. Dialog ze stroną społeczną jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania rządu. Tak wynika, jeszcze z moich wcześniejszych doświadczeń, m.in. z pracy w sejmowej komisji infrastruktury. Już wówczas mieliśmy wielokrotnie okazję rozmawiać o problemach dotyczących transportu samochodowego w Polsce i transportu w ogóle. Pozostawanie w dialogu ze stroną społeczną, z przedsiębiorcami uważam, że jest marką, rozpoznawalnym symbolem rządu

– mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

32. posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej, które odbyło się w środę (10 maja), zdominował temat działań inspekcji, służb i instytucji państwowych, które mają ograniczyć występowanie nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym. Chodzi m.in. o kontrole przedsiębiorstw transportowych z białoruskim i rosyjskim kapitałem, które prowadzą wspólnie Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz nadzór budowlany. W połowie marca rozpoczęto kontrole w ponad 60 przedsiębiorstwach, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim. To pierwszy etap szeroko zakrojonej akcji, która ma chronić krajowy rynek transportowy.

Od wczoraj prowadzone są kontrole kolejnych kilkunastu podmiotów z kapitałem białoruskim, które zlokalizowane są pod jednym z adresów w Warszawie. Te działania prowadzimy systematycznie. Do kolejnej takiej dużej akcji kontrolnej, którą planujemy w drugiej połowie maja, zaprosiliśmy również Zakład Ubezpieczeń Społecznych

– podkreślił Szef ITD.

Szczegóły prowadzonych w tym zakresie działań przedstawił p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Michał Mostowski.

W większości przedsiębiorstw skontrolowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego stwierdzono naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym. Wachlarz naruszeń jest szeroki. Prowadzone są postępowania administracyjne. Firmom grożą wysokie kary finansowe

– mówił Michał Mostowski.

Na spotkaniu z branżą transportową mówiono też o Pakiecie Mobilności i sytuacji za wschodnią granicą Polski.

Dziękuję za wieloletnią współpracę w ramach starań o taki kształt Pakietu Mobilności, który jak najmniej zaszkodzi transportowi drogowemu w Polsce. Dalej nie ustajemy w wysiłkach i staraniach, aby kształt tego pakietu pozwolił funkcjonować w sposób normalny, z uwzględnieniem zasady wolnego przepływu usług i zasady konkurencji Unii Europejskiej. Zaskarżyliśmy wraz z innymi, podobnie myślącymi państwami, Pakiet Mobilności do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

– mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreślił też, że instytucje państwa polskiego będą konsekwentnie występować w interesie polskich przedsiębiorców.

W latach 2015-2016 udało się ustabilizować relacje między ilością wykonywanych usług transportowych na kierunku Rosja, czy Białoruś. Kiedy była potrzeba, żebyśmy byli twardzi i nieustępliwi, to taką postawę przyjmowaliśmy, uznając, że to leży w dobrze pojętym interesie polskiego państwa, w dobrze pojętym interesie polskiego transportu międzynarodowego

– zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Każde spotkanie kierownictwa GITD z branżą transportową w ramach Społecznej Rady Konsultacyjnej to także omówienie działalności Biur GITD, ważnych z punktu widzenia środowiska transportowego. P.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Michał Mostowski przedstawił wyniki bieżących kontroli drogowych, prowadzonych przez inspektorów z Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Natomiast sprawozdanie z działalności Biura ds. Transportu Międzynarodowego, w zakresie wydawania uprawnień, zezwoleń, czy współpracy z organizacjami międzynarodowymi, przedstawiła Joanna Smolińska, p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Przedstawicie GITD poinformowali również przewoźników, że system iBTM, który miał usprawnić obsługę kilkudziesięciu tysięcy przewoźników międzynarodowych, ze względu na niewywiązanie się z umowy konsorcjum firm Comp i Enigma, wciąż jest w budowie. GITD podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zmobilizować konsorcjum do zakończenia prac. 

Społeczną Radę Konsultacyjną przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego powołano w 2016 r. W pracach Rady uczestniczą przedstawiciele organizacji o charakterze ogólnokrajowym zrzeszających przewoźników drogowych i kierowców zawodowych. Społeczna Rada Konsultacyjna jest platformą bieżącej wymiany informacji pomiędzy administracją publiczną a społecznymi partnerami.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}