W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Alkohol wagi ciężkiej

21.11.2017

Blisko 6,5 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, przewożący alkohol, którego zatrzymali do kontroli drogowej dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na terenie Wałbrzycha.

Pojazd ten został zatrzymany przez inspektorów z kłodzkiego oddziału WITD we Wrocławiu we wtorek (21 listopada 2017 r.) w godzinach porannych na ul. Wrocławskiej (droga krajowa nr 35) w Wałbrzychu.

W trakcie kontroli ustalono, że samochodem dostawczym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3 500 kilogramów był przewożony alkohol. Inspektorzy ITD postanowili dokonać ważenia pojazdu, które wykazało, że jego masa rzeczywista wynosiła 6 460 kg. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu została zatem przekroczona o 2 960 kg (o 84 proc.).

Ponadto podczas kontroli kierowca nie okazał dowodu rejestracyjnego pojazdu, a przewożony ładunek nie był zabezpieczony przed zmianą położenia.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektorzy nałożyli mandat karny na kierującego oraz wydali nakaz doprowadzenia pojazdu do stanu normatywnego, czyli przeładowania nadmiaru towaru na inny pojazd.

Przekroczenie dopuszczalnej ładowności i dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest także przejawem nieuczciwej konkurencji. Z praktyki Inspekcji Transportu Drogowego wynika, iż określona w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna masa całkowita pojazdu jest częstokroć przekraczana. Niejednokrotnie w sposób rażący!

Wynika to z faktu, iż podmioty wykonujące przewóz drogowy chcą przewieźć jak największe ilości ładunku z obejściem przepisów, m.in. o stosowaniu urządzeń rejestrujących (tachografów), czasu pracy kierowców, uiszczania elektronicznej opłaty drogowej oraz obowiązku posiadania licencji czy też kierowania kierowców na badania lekarskie, psychologiczne oraz szkolenia. Takie działania stanowią nieuczciwą konkurencję wobec przewoźników wykonujących przewozy drogowe pojazdami lub zespołami pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3 500 kg.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 17:54 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 17:54 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}