W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bezpieczna droga do szkoły” z Inspekcją Transportu Drogowego

03.09.2021

Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach rozpoczęły się wzmożone kontrole autobusów szkolnych. Kontrole, które dziś inspektorzy prowadzili przed Zespołem Szkół w Tarczynie obserwowali Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. W trakcie briefingu podkreślono jak ważny jest nie tylko właściwy stan autobusów, ale także wiedza najmłodszych o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Od lewej: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

 

Ruszyła akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

Co roku, wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, ruszają wzmożone kontrole autobusów szkolnych. Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" ma zapewnić dzieciom i młodzieży dojazd do szkół bezpiecznymi środkami transportu.

- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem Rządu. Inspekcja podejmuje działania, które mają ograniczyć przypadki przewozu dzieci niesprawnymi i niebezpiecznymi pojazdami, ale mają one też uświadomić przewoźnikom jak ważne jest bezpieczeństwo, na jakie aspekty należy zwracać uwagę - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Mam nadzieję, że w tym roku kontrole nie wykażą niesprawnych autobusów szkolnych. Chciałbym, aby wszystkie takie pojazdy były w nienagannym stanie technicznym - dodał Minister Infrastruktury.

Trzeźwość, stan techniczny i uprawnienia

Inspektorzy transportu drogowego, szczególnie w godzinach porannych, kontrolują stan techniczny autobusów. Sprawdzają również trzeźwość oraz uprawnienia kierowców i przewoźników. Kontrole prowadzone są w takich godzinach i miejscach, żeby nie utrudniać dzieciom dojazdu do szkół.

- We wrześniu 2020 roku inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 1346 autobusów szkolnych. Kontrole zakończyły się w 78 przypadkach zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, z tego w 33 przypadkach pojazdy były w tak złym stanie, że nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Liczba stwierdzonych wówczas nieprawidłowości była niższa niż rok wcześniej - powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Szef ITD zaznaczył, że ma nadzieję, że w tym roku nieprawidłowości wykrytych będzie jeszcze mniej. Choć pierwsze dni tegorocznych kontroli ujawniły już przypadki, że do przewozów szkolnych dzieci podstawiono niesprawne pojazdy. - 1 września, na Podlasiu było skontrolowanych 6 autobusów, w 3 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne i wydane zakazy dalszej jazdy. To były usterki poważne w postaci m.in. wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawnych układów hamulcowych. W jednym przypadku wyciekający olej z silnika był zbierany do plastikowej butelki pod pojazdem - informuje Alvin Gajadhur.

Edukacja od najmłodszych lat

Akcji "Bezpieczna droga do szkoły" towarzyszą działania edukacyjne, skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Inspekcja w ramach "Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka" prowadzi zajęcia brd dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

- Dziękuję Inspekcji Transportu Drogowego za działalność edukacyjną i lekcje o bezpieczeństwie w szkołach, które nadal będziemy wspólnie prowadzić. Po to, żeby świadomość bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży wzrastała, a to przełoży się na ich zachowania w życiu dorosłym - powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Minister Edukacji i Nauki odniósł się również do działalności kontrolnej ITD. - W 95 proc. skontrolowanych przypadków przewoźnicy wykazali się przestrzeganiem prawa i troską o bezpieczeństwo dzieci w czasie przejazdu do szkoły. Dziękuję za to przewoźnikom i kierowcom - dodał Przemysław Czarnek.

O zadaniach i roli samorządów w zapewnieniu bezpiecznego transportu do szkół mówiła również Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz. - Dziękujemy m.in. za programy, dzięki którym samorządy mogą starać się o dofinansowanie na zakup autobusów szkolnych. Skorzystaliśmy właśnie kiedyś z takiego programu, zakupując "gimbus" do szkoły - powiedziała Barbara Galicz.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że rodzice, opiekunowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół mogą zwrócić się do Inspekcji z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli autobusu, sprawdzenie jego stanu technicznego, uprawnień kierowcy oraz tego czy jest on wypoczęty i trzeźwy. Należy skontaktować się z właściwym miejscowo Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}