W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing GITD: Minister Andrzej Adamczyk o wynikach kontroli autobusów szkolnych

07.10.2016

- Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego są porażające - stwierdził Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podczas briefingu podsumowującego wyniki wrześniowych kontroli gimbusów i autobusów szkolnych.

Aż 273 kontrole spośród 1730 przeprowadzonych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego na terenie całego kraju we wrześniu zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów ze względu na zły stan techniczny. - W 121 przypadkach pojazdy były w tak złym stanie technicznym, że nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy - stwierdził podczas briefingu p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Dowody rejestracyjne były zatrzymywane m.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, usterki układu kierowniczego i zawieszenia, zbyt zużyty bieżnik opon, niewłaściwie zamocowane i uszkodzone fotele pasażerów, niesprawne oświetlenie czy brak ważnych badań technicznych.

Na kierowców zostało nałożonych 88 mandatów karnych, m.in. za braki w dokumentacji, niespełnienie wymogów niezbędnych do przewozu osób czy nieprawidłowe oznakowanie pojazdu przewożącego dzieci. Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego pod wpływem alkoholu.

- Apelujemy do wszystkich samorządów, aby zwróciły baczną uwagę na stan techniczny pojazdów, którymi są dowożone dzieci do szkoły - powiedział Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk i podkreślił, że kryterium najniższej ceny nie powinno być najważniejszym czynnikiem podczas wyboru przewoźnika.

Podczas tegorocznych wrześniowych kontroli autobusów szkolnych i gimbusów inspektorzy ITD procentowo zatrzymali więcej dowodów rejestracyjnych w porównaniu do początku ubiegłego roku szkolnego. Niepokojący jest również wzrost liczby pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy. Nieznacznie spadła natomiast mierzona proporcjonalnie liczba mandatów nałożonych na kierowców.

We wrześniu ubiegłego roku na około 1300 skontrolowanych autobusów szkolnych i gimbusów inspektorzy zatrzymali blisko 140 dowodów rejestracyjnych pojazdów (11%), z czego 50 pojazdów (4% wszystkich kontroli) otrzymało bezwzględny zakaz dalszej jazdy. Na kierowców zostało nałożonych 85 mandatów karnych.

Gimbusy i autobusy szkolne są w gorszym stanie technicznym niż autokary przewożące dzieci na wypoczynek zimowy oraz letni. W przypadku autokarów wycieczkowych inspektorzy podczas tegorocznej akcji "Bezpieczny Autokar - wakacje 2016" zatrzymywali dowody rejestracyjne podczas blisko co 22 kontroli, zaś w przypadku gimbusów i autobusów szkolnych - podczas co szóstej kontroli.

Najwięcej pojazdów inspektorzy sprawdzili na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Najwięcej procentowo dowodów rejestracyjnych inspektorzy zatrzymali na terenie województw: kujawsko-pomorskiego (36%), zachodniopomorskiego (25%), dolnośląskiego (21%) oraz warmińsko-mazurskiego (21%).

Najmniej procentowo dowodów rejestracyjnych zatrzymano w województwach pomorskim, podkarpackim i lubuskim. W województwie śląskim inspektorzy nie zatrzymali żadnego dowodu rejestracyjnego.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 15:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 15:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}